| Jipa_Ionut_2000 a întrebat:

As dori sa stiu de ce este nevoie pentru a primi alocatia din Germania pe un card personal din Romania, ca de exemplu pe un card euro BT, avand in vedere ca sunt student?
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poti primii alocatia din Germania, in Romania.
Alocatia o soliciti acum de la statul roman, odata ce ai parasit Germania.

| Nonolita a răspuns:

Ce fel de alocatie?
Daca esti student in Romania, nu primesti nimic din Germania.
Daca e o alocatie pe care ti-o plateste un parinte (divortati?) stabilit acolo, pana la terminarea studiilor, le indici un cont in Euro.

| Jipa_Ionut_2000 explică (pentru Nonolita):

Alocatie Kindergeld. Se poate pana la varsta de 25 ani daca esti student si unul dintre parinti lucreaza pentru statul german, am primit pana la 18 ani in contul unui parinte, doar ca acum as vrea sa mi intre in contul meu...

| Nonolita a răspuns (pentru Jipa_Ionut_2000):

Vrei tu. Dar legea germana ce spune? Ai voie sa o primesti in contul tau? Daca da, da-le numarul de cont pe care il ai. Evident, cu cerere si ce mai este nevoie.