| GoldandSilver a întrebat:

As vrea sa cumpar un produs din strainatate cu lire-sterline si trebuie sa-l platesc cu cardul. Care ar fi procedura?(momentan, pe card nu am niciun ban)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai nevoie de un card care sa mearga la platile internationale online (trebuie neaparat sa fie emboasat si, unele firme, solicita sa fie card de credit). Nu conteaza in ce moneda e cardul, eu am unul in lei cu care am platit in tot felule de monede, inclusiv euro, dolari americani, coroane suedeze, franci elvetieni, lire sterline, leva bulgaresti. Calculeaza ce suma iti trebuie la cursul zilei de la banca la care ai cardul si mai adauga cam 10-15% (plata nu se face la cursul BNR, ci al bancii emitatoare a cardului si, uneori, mai exista taxe suplimentare sau diferente de curs). Asigura-te ca ai banii astia disponibili in card si urmeaza pasii idnicati pe siteul pe care vrei sa platesti (iti vor cere numarul cardului, numele titularului, data expirarii si codul de trei cifre de pe verso)

| GoldandSilver explică (pentru Brigaela):

Multumesc, am un card BRD, banuiesc ca e ok.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bagi lei in contul tau si face banca conversia singura cand platesti, asigurate sa ai suma necesara si asta aflii prin convertor valutar online

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti alimentezi cardul, te asiguri ca functioneaza pentru tranzactii online si internationale si la cumparare conversia se va face automat