| Anonimaaaa9818 a întrebat:

Buna ziua ..as vrea sa fac un depozit bancar dar nu am prea multe informatii despre cum se procedează... A facut cineva si imi poate spune cum se procedează și care sunt sansele ca sa imi creasca banii ce ii depun?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde.
unele banci iti dau posibilitatea sa faci asta direct din aplicatia de internet banking, la altele te duci la ghiseu si deschizi un cont de economii.

dobanzile sunt extrem de mici, daca scoti 1% pe an sa zici multumesc.

| sierra1 a răspuns:

"depozit bancar dar nu am prea multe informatii despre cum se procedează"

1 duci sacul cu bani la bancă
2 spui ce vrei și te rezolvă cel de la ghiseu

| sierra1 a răspuns:

Să fim realiști, iți recomandă niște "doctori" in finanțe să investești la bursă. Ha-ha (de trei ori)

Spune-le că incă ai probleme in a-ți face un depozit...

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să înmulțești banii, cel mai bine e să investești pe bursă sau în fonduri de investiții.

| Frank51 a răspuns:

Renteaza depozit bancar la termen maxim la banca care ofera dobanda cea mai mare(nu stiu care, la raiffeisen este 2%, trebuie verificat), si suma trebuie sa fie macar 500.000 de euro ca sa simti ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bancile au o oferta de conturi de economii cu dobanda dar este o mare prostie. Undeva la 4 lei dobanda in 2 ani daca investesti 500 lei. Conturile de imprumuturi p2p au risc, investitiile au risc si necesita cunostinte, investitia in imobile are nevoie de intretinere. Adevarul e ca atunci cand esti sarac nu ai sanse. Bogatanii iau de la banca sume enorme si au alte beneficii pentru ca isi fac un contract separat de investitii si lichidari

| badpanda a răspuns:

Banii nu au cum sa creasca in banca. Dobanda pe care o primesti nu acopera nici macar inflatia.