| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de o afacere cu invitatii de nunta/botez si as vrea niste sfaturi si niste recomandari daca se poate.
Cum este mai avantajos sa lucrezi cu o tipografie sau sa iti cumperi tu aparatura?
Si ca aparatura de ce as avea nevoie si daca se poate sa imi oferiti niste recomandari.

Multumesc!

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu mai merge afacerea asta la nivel mic.
Anul trecut am renuntat la o afacere similara care a mers cat de cat 15 ani!
Carti de vizita, brosuri, pliante, invitatii, diplome... cam de toate in materie de print.
La inceput am lucrat cu tipografiile, dar e chin si pierzi foarte mult timp.
Timp de care aveam mare nevoie: marketing, advertising, website de intretinut, goana dupa clienti... plus munca propriu zisa la comenzi.
Dureaza ceva pana iti faci clienti, pana ii fidelizezi, pana dai de clienti mari, dar asta e alta poveste.
Cu timpul am investit in aparatura ca sa nu mai depind de nimeni: imprimanta, ghilotina, plotter cuttter, aparat de plastifiat etc
O gramada de bani... doar imprimanta, una profesionala si performanta, a costat 15.000 euro.
Mai pune si restul aparaturii plus licentele pentru software... am ajuns la un total de 25.000 euro.
I-am scos in timp, profitul a fost bunicel o perioada, dar de la un timp piata s-a schimbat si vanzarile pe partea de print au scazut foarte mult. De aceea am inchis pravalia.

Studiaza piata, studiaza concurenta dar per total nu-ti recomand sa te apuci de asa ceva acum.

| Alexandrionelu a răspuns:

Înainte de a investii testează piața. La început lucrează cu o tipografie, chiar dacă profiturile sunt mai mici, pana îți faci un portofoliu. Dacă vezi ca nu duci lipsa de clienți și totul merge bine, abia atunci poți sa investești într-un utilaj.
Este ușor sa produci ceva în România, dar din păcate este mai greu sa și vinzi!

| anonim_4396 explică (pentru Alexandrionelu):

Multumesc mult pentru sfat!