| RendezJohny a întrebat:

As vrea sa stiu cu exactitate daca este cineva aici si se pricepe in mare parte.
Ce fel de acte as avea nevoie sa deschid un Studio/VideoChat?
Si cat m-ar costa actele necesare in mare parte?
Plus taxele la stat.
Este vorba de 2 camere intr-un oras cu populatie de 20.000 locuitori si 3 fete.
Ce as avea nevoie? Si cat ar costa?
Apreciez pentru cine ar fi cat de cat explicit

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie sa ai o firma inregistrata la Registrul Comertului, cu obiecte de activitate conform CAEN.
Asta presupune inregistrarea unui sediu social pentru firma si un punct de lucru (daca este diferit) sau chiar mai multe. Costul inregistrarii unui SRL la ORC este pana la 2000 lei + capitalul social.

Pasul urmator este inregistrarea la Finante.
Asta presupune sa ai angajat un contabil cre sa se ocupe cu actele de evidenta.

Cheltuielile de investitii sunt urmatorul pas. Deoarece vei avea cheltuieli mari (inchiriere spatiu de lucru, amenajari interioare, instalatia tehnica etc., costul acestora trebuie contabilizate, creditate firmei, iar mai tarziu rambursate. Contabilitatea are un rol determinant in acest sens, precum si asupra rezultatelor financiare ale afacerii, taxelor de platit etc., deci evidentele trebuie neaparat corelate cu realitatea si cerintele legii.