| Cristiano9s a întrebat:

Buna ziua, aveți idee cu cat se plateste un teren de cca 4 hectare dat către apia, terenul situat în comuna gohor jud Galati. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Robertandrei4858 a răspuns:

Din cate stiu eu se face in doua transe pentru fiecare teren care se incadreaza la subventie. Prima transa se face devreme primavara fiind de fapt un ajutor pentru cultivator ca acesta sa poata lucra terenul iar a doua transa se face mult mai tarziu. Vara de obicei se analizeaza terenurile prin teledetectie sa vada daca intr-adevar bani dati in prima transa au fost folositi la cultivare. Daca terenul este cultivat cu ce ai declarat, atunci se vireaza si cea de a doua transa. Daca terenul nu este cultivat conform declaratiei ceea ce ai semanat, atunci nu se mai vireaza cea de a doua parte de bani si te instinteaza ca trebuie sa inapoiezi si prima parte inapoi integral. Cel mai bine ar fi sa cauti un numar de telefon de la reprezentanta apia de pe raza judetului unde se afla terenul, ai nevoie de cnp-ul persoanei care detine terenul iar baiatul de la capatul firului iti poate spune exact stadiul platii, daca se va face sau nu.

5 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Salutare. Daca te referi la subventie pe care apia o plateste, asta depinde de mai multe aspecte. Conteaza ce anume cultivi pe acel teren. Nu sunt din Galati dar platile de subventie sunt cam la fel la nivel de tara. Pentru 3 hectare si 74 ari am luat 3600 de lei.

| Cristiano9s explică (pentru Robertandrei4858):

Am înțeles, mulțumesc, tocmai ca nu sunt din Galați și nu stiu cum se procedează. Aveti idee cum se fac plățile (exemplu pentru anul anterior din 01.01. 2020- 31.12. 2020) cand ar trebui sa se facă plata de la ei către cel care deține terenul?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Cristiano9s):

Bani se vireaza in doua transe de obicei, una primavara devreme si una toamna tarziu. Bineinteles ca se pot si decala. O vecina este in situatia ca nu a primit inca nimic pe anul 2020. A sunat la reprezentanta judeteana apia si cu ajutorul cnp-ului a rezolvar, i s-a spus ca dosarul este incheiat si ca banii urmeaza sa se vireze. Puteti incerca si dumneavoastra.

| Cristiano9s explică (pentru Robertandrei4858):

Si se poate face și intr o transa?, zic ca am avut niște probleme cu aceste terenuri, cineva le-a folosit fara acordul meu și d asta, mulțumesc

| Cristiano9s explică (pentru Robertandrei4858):

Am înțeles, mulțumesc de informare

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Cristiano9s):

Din cate stiu eu se face in doua transe pentru fiecare teren care se incadreaza la subventie. Prima transa se face devreme primavara fiind de fapt un ajutor pentru cultivator ca acesta sa poata lucra terenul iar a doua transa se face mult mai tarziu. Vara de obicei se analizeaza terenurile prin teledetectie sa vada daca intr-adevar bani dati in prima transa au fost folositi la cultivare. Daca terenul este cultivat cu ce ai declarat, atunci se vireaza si cea de a doua transa. Daca terenul nu este cultivat conform declaratiei ceea ce ai semanat, atunci nu se mai vireaza cea de a doua parte de bani si te instinteaza ca trebuie sa inapoiezi si prima parte inapoi integral. Cel mai bine ar fi sa cauti un numar de telefon de la reprezentanta apia de pe raza judetului unde se afla terenul, ai nevoie de cnp-ul persoanei care detine terenul iar baiatul de la capatul firului iti poate spune exact stadiul platii, daca se va face sau nu.