| tonyc7 a întrebat:

Buna ziua. Care credeti ca e suma minima de care trebuie sa dispui (in euro sau in lei) pentru a-ti deschide o afacere finantata si prin fonduri europene?
O afacere in domeniul agriculturii sau al zootehniei, de exemplu.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Minimă ca să ce? Sunt zeci de tipuri de afaceri. Agricultură pe câte hectare? Zootehnie cu câte capete de animale?

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Agricultura pe 5 hectare, sa zicem, pentru inceput. Pe parcurs urmand a ma extinde pe mult mai multe.
Iar pentru zootehnie, o ferma cu 50 de porci, pentru inceput. Pe parcurs urmarind a dubla si a tripla numarul capetelor.
Deci care ar fi suma pentru fiecare din aceste variante?

| Digikey a răspuns:

Mafia in domeniu este prea mare.Este dificil sa prinzi ceva.

| NotNamed a răspuns:

0 lei. Terenuri nu prea multe sau deloc. Uniunea Europeană te finanțează cu totul. Iti da sa iti si faci afacere, iti da bani si pentru animale in plus, utilaje in plus, terenuri in plus. Uniunea Europeană e sansa oricui.

| Catrice a răspuns (pentru NotNamed):

Zău? Eu știam ca trebuie sa ai tu 25% parca și restul da UE. thinking

| NotNamed a răspuns (pentru Catrice):

Daca asa este, inseamna ca doamna profesor de economie la liceu e proasta rau. Asta ar insemna ca numai bogatanii isi permit sa ceara fonduri europene ceea ce cred ca nu este corect pentru toate clasele sociale. Ar fi o discriminare.

| NotNamed a răspuns (pentru Catrice):

Nici aici nu scrie nimic:
Fondurile europene alocate pentru agricultură pot fi obținute de către fermierii care trebuie să fiscalizeze activitatea prin diferite entități juridice, precum PFA-uri, cooperative (cooperative agricole și societăți cooperative agricole), grupuri de producători, constituite în baza legislației naționale în vigoare care deservesc interesele membrilor. Pentru partea de infrastructură locală (inclusiv irigații) beneficiarii pot fi organizații / federații ale utilizatorilor de apă, constituit din proprietari / folosite de terenuri agricole. Pentru finanțarea afacerilor non-agricole în mediul rural (pentru diversificarea surselor de venit), pot contracta fonduri europene fermierii sau membrii unei gospodarii agricole din mediul rural (care mai diversifică activitatea prin înființarea unei activități non-agricole pentru prima dată), micro-întreprinderi și întreprinderile mici din spațiul rural (care își propun activități non-agricole, pe care nu le-au mai efectuat până la data aplicării sprijinului), micro-întreprinderi și întreprinderi mici noi (înființat în anul depunerilor Cererii de finanțare sau cu vechime) de maxim 3 ani fiscali, care nu la desfășurat activități până în momentul depunerii proiectului - start-up-uri).

| Catrice a răspuns (pentru NotNamed):

5-10% habar n-am, știam ca un mic procent trebuia sa îl ai tu.