| saresipiper a întrebat:

Care sunt pasii ce trebuie facuti pentru a înregistra o idee de afacere, astfel incat sa fii tu unicul beneficiar, sa nu iti fure altii ideea (sau sa nu te copieze)? Practic sa ai tu drepturi depline pentru ceea ce vrei tu sa faci, iar daca cineva vrea afacerea/ideea ta, tu sa i-o vinzi?
Sper ca s-a inteles, nu stiu cum sa explic mai bine

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu poti inregistra "o idee". O idee fara executie nu inseamna nimic. Orice om poate sa aiba o idee.

Poti inregistra o marca, poti inregistra un logo, poti patenta o inventie REALA, dar nu poti detine drepturile asupra unei idei.

Daca ai reusit sa executi acea idee prin intermediul unei inventii, poti sa patentezi acea inventie. Dar ideea de una singura este egala cu zero.

Cu alte cuvinte, nu poti sa patentezi "ideea" de a construi un aparat de zbor, si apoi sa soliciti bani de la toti cei care construiesc aparate de zbor argumentand ca "zborul" a fost ideea ta.

Poti sa construiesti un aparat de zbor revolutionar si sa patentezi inventiile pe care le incorporeaza.

| saresipiper explică (pentru johnnny123):

Si cand fac actele, sau de exemplu cumpăr un domeniu online pentru ideea mea de afacere, afla totusi lumea..cum fac sa nu mi-o ia altii inainte, care au putere financiara?

| laSoledad a răspuns (pentru saresipiper):

Nu poti face nimic. Pe piata libera oricine are dreptul sa-si deschida ce afacere vrea, in limitele legii. Daca tu iti deschizi un magazin online de un anumit fel, altii ti-l pot vedea si isi pot deschide si ei acelasi tip de magazin online. Daca tu iti deschizi un restaurant de un anumit tip, altii ti-l pot vedea si-si pot deschide si ei acelasi tip de restaurant. Nu poti face nimic. Singurele arme cu care poti lupta sunt - banii, adica sa dispui de bani multi ca sa iti cresti afacerea inaintea altora, baza de clienti, know-how-ul in domeniu, tehnologiile folosite etc.

| johnnny123 a răspuns (pentru saresipiper):

Ce afla lumea? Chiar crezi ca intereseaza pe cineva ca ti-ai cumparat tu un domeniu sau ca ti-ai deschis o firma?

Daca ideea este intr-adevar buna, atunci cu siguranta o vor prelua si altii, sa le va veni si altora independent de tine. Nu ai cum sa te protejezi de asta. Singurul lucru pe care-l poti face este sa o executi mai bine decat ceilalti.

Existau retele sociale si inainte de Facebook. Existau motoare de cautare si inainte de Google. Existau telefoane mobile si inainte ca Apple sa lanseze IPhone.

Intodeauna castiga cei care au EXECUTIA mai buna, nu IDEEA mai buna.