| NickStanescu a întrebat:

daca dobanda la banca pentru un depozit de economii la termen este de 4.50 pentru o luna, aceasta dobanda de 4.50 se imparte la 12 luni cat are anul? S-au ramane dobanda fixa de 4.50 la depozitul meu de o luna? Multumesc.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

4.5% inseamna 45 lei la 1000 lei depusi. Ti-am dat un exemplu cu o suma rotunda ca sa intelegi care e mecanismul si care e ordinul de marime al dobanzii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate dobanzile la depozite bancare sunt pe an si nu pe luna.
Pentru a calcula dobanda pe o luna trebuie sa o calculezi pe 1 an si apoi sa imparti la 12 si obtii suma bruta pe o luna. Din aceasta se scade impozitul pe venit (dobanda este considerata un venit) de 16% si iti da suma neta pe care o primesti.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Toate dobanzile sunt pe an. Deci o dobanda de 4.5%/an la o suma depusa de 1000 lei pe termen de o luna inseamna 45/12 = 3.75. Din astia se mai scad 16% impozit pe dobanda (venit) deci 3.75*16% = 0.6 deci raman 3.75-0.6 = 3.15. Calculul este aproximativ, in realitate se imparte dobanda anuala la numarul de zile din an (care nu e obligatoriu de 365, unele banci considera anul de 360 zile de exemplu) care se inmulteste cu durata termenului (30 zile). Din dobanda bruta se scade impozitul de 16%.

| NickStanescu explică (pentru andreia67):

Jadcomp: "Deci o dobanda de 4.5%/an la o suma depusa de 1000 lei pe termen de o luna inseamna 45/12 = 3.75"
45 impartit la 12? S-au 4.5?

| andru10best a răspuns:

Se imparte la 12