| AndreiCi a întrebat:

De aproape un an lucrez in cadrul Cora Hypermance si atat eu cat si colegii ne comfruntam cu mai multe situatii ce ne-au dus la nivelul de a veni cu scarba la Servici si a nu sti ce sa facem deoarece ne sunt incalcate drepturile pe fata si ni s-a dovedit ca nici o autoritate nu este interesata in vreun fel de a ne apara!
De exemplu:
Suntem obligati la munca fortata!
Nu ni se dau toate zilele de concediu anual si nici nu ne sunt platite in vreun fel!
Suntem obligati sa venim in zilele de sarbatoare legala fara sa ne fie platite cum prevede legea!
Ni se face programul la inceputul lunii si ne este schimbat pe ultima suta de metri venind in alt schimb decat cel scris acolo special pentru a ne da peste cap!
Suntem cu randul trimisi de catre seful de raion la StanleyBet in timpul programului (sau in putinele zile cu pauza) sa ii punem bilete la pariuri sportive.
Lucram 9 ore pe zi (cu o ora de pauza in contract), fara drept de pauza.
Adesea suntem obligati sa lucram suplimentar fara sa fim platiti.
Seful de Raion tipa adesea la noi ca suntem niste handicapati ce nu-si merita locul de munca (si venim demult cu scarba din cauza lui).
La inceputul lunii am fost obligati sa semnam cum ca devenim angajati polivalenti fara acordul nostru (atat eu cat si multi colegi nu am semnat), iar cine nu a vrut sa semneze, a semnat cineva de sus in locul nostru, motiv pentru care foarte multi si-au dat demisia.
Ei au relatii la Itm, motiv pentru care nici o reclamatie nu a avut vreun rezultat iar de judecata ei au marea putere financiara! Ce vreau sa va intreb este, ce putem face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca prin reclamatii la ITM nu s-a reusit nimic puteti sa dati firma in judecata. Este putin important ca ei au mare putere financiara, veti avea castig de cauza daca situatia este cea descrisa de tine si puteti dovedi asta, cu acte si martori.
In prealabil puteti vorbi cu un avocat specializat pe dreptul muncii, prezentand tot ce aveti si acesta va va sfatui in cunostinta de cauza.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! In timpul cat sunteti angajati sunteti scutiti de taxa de timbru si taxa judiciara si puteti da firma in judecata. Eu am facut altfel cu o firma. Cu copii dupa acte am dovedit ca lucram si sambata si duminica si nu se plateau zilele lucrate. Am dovedit cu acte si alte incalcari ale legii. I-am reclamat la ITM si le-au dat 18 milioane lei amenda (era prin 2003 si erau bani multi dar nu suficienti pentru cat castigau ei). Atunci am scris la ministerul muncii. Le-au dat amenzi insumand circa 250 de milioane vechi, a trebuit sa plateasca celor 250 de angajati circa 1 miliard lei drepturi ne platite si statului peste 1 miliard lei taxe si impozite neachitate. Firma a intrat in faliment si angajatii au fost preluati de alta firma in domeniu.