| AndreeaMC0718 a întrebat:

Bună ziua. De unde este mai convenabil de a retrage niște bani de pe card? Bancă sau bancomat? Specific că am card de la BRD în Euro și doresc să îi scot în lei. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Anunti banca inainte, te programeaza (nu prea au bani la caseriile bancii big grin ) si scoti banii in Euro.
Euro o schimbi in lei la o casa de schimb care nu percepe comision (doar o mica diferenta intre vanzare si cumparare fata de cursul BNR).
Banca iti trage pielea de pe tine cu comisioanele de schimb si transferuri interbancare.

| Violleta2022 a răspuns:

Inconvenient, fiindca pierzi oricum la conversia bancara.
In orice caz, daca cardul este de BRD scoti numai de la bancile BRD si numai de la bancomatele BRD, ca altfel ti se mai ia comision si intre banci.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, la bancomat poti scoate doar o anumita suma in lei, daca doresti mai mult, trebuie sa mai scoti odata...dar te costa 8-10 euro pentru fiecare extractie.
In cazul acesta, cand vrei sa scoti mai multi lei odata, mergi inauntru, la ghiseu si ti se ia un singur comision, pentru toata suma care doresti sa o retragi.

| Digikey a răspuns:

Daca scoti sa zicem 200E poti sa te duci la ce bancomat vrei. Diferentele sunt minime.Adica nu cred ca stai sa vezi ca este cu 2 lei mai mult sau mai putin.
Daca vrei sa scoti 1000E sau mai mult trebuie sa mergi la un bancomat BRD.Si banii ii vezi doar in lei indiferent de valuta din cont.

| LikeARollingStone a răspuns:

Eu prefer la bancomat pentru ca imi ia mai putin timp. Si atata timp cat scoti dintr-un bancomat al bancii tale, e gratis. Din cate stiu poti sa alegi moneda pe care vrei sa o scoti.

| AndreeaMC0718 explică:

A da, și doresc să îi scot în lei.