| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

eu lucrez la o gradinita particulara, de cand cu pandemia nu mai lucrez, stau si am grija de 2 copii. Însă nu sunt mulțumită de salariul de la gradinita care este de 1350 de lei. As vrea sa mai am un job, eventual ceva online. Sa mai scot un ban, ma puteti ajuta cu ceva?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Silwian a răspuns:

Mi e greu sa cred ca ai un asemenea salariu... posibil ai intrat pe pile...n ai bac. N ai nimic! Scuza ma nu vreau sa te jignesc dar nu exista asa un salariu!))))

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Silwian):

Sunt pe secretariat, da, nu am bac. Am terminat doar liceul pe contabilitate. Administratorul gradinitei a vrut pe cineva fara experienta. Eu acolo sunt si secretara si mai stau si cu copiii. Sunt 2 in 1. Bucatareasa are 1500 de lei. Ar trebui sa stea 4 ore însă sta 8 pentru nimic! Educatoarea care acum e in prenatal avea 1700 cu tot cu studii. Mi se par niste salarii de mizerie. De cand cu pandemia, a zis ca va incerca sa ne plătească macar un sfert din salar. Ceea ce la mine nu s-a intamplat. Luna trecută am semnat statul de plata si nu am primit niciun leu! Eu am vrut de mult sa plec de aici pentru ca e bataie de joc insa m-am angajat prin somaj si sunt obligată sa stau aici 1 an jumate. Si pentru asta vreau ceva pe langa sa mai castig in plus.

| Silwian a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Scuza ma. Iarta ma.dar cum sa platesti statul de plata fara sa primesti nici un ban..Doamne fereste!

| Dismally a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Cum sa plateasca un sfert din salariu? Trebuie sa primesti minim 75% din salariu - acesta e nivelul somajului tehnic. Angajatorul iti poate da mai mult daca vrea dar mai putin nu este legal.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Dismally):

Presupun ca nu avea cum sa ne dea in somaj tehnic daca ne a angajat tot din somaj. nu stiu. Nu am primit nicio explicatie.

| Dismally a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Nu conteaza de unde si cum te-a angajat, nu se poate sa muncesti fara sa fii platita.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Dismally):

Pai nu am muncit. Am stat acasa din cauza pandemiei dar contractul a mers in continuare.

| Dismally a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Pai patronul va primi de la stat acei bani pentru somajul tehnic si este obligat sa ti-i dea.

| pHantom1976 a răspuns:

1350 lei net? Mi se pare destul de putin.