| touran a întrebat:

eu si prietena mea am vrea sa ne deschidem o afacere si nu prea avem idei, ne am dori ceva in care tot timpul sa fim impreuna. stam in zona rurala. pana in oras sunt aproximati 10 km. acasa la tara am un spatiu care e nefolosit, in trecut acolo a fost un magazin alimentar insa e inchis de cativa ani pentru ca nu a mai mers afacerea. aveti idei ce ar merge in ziua de azi? cele mai multe idei primeste funda. multumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu as deschide o firma de "comanda acasa".
Daca dispui de mijloc de transport (1, 5-3, 5 tone), ai putea sa faci aprovizionare pentru consateni.
Fiecare are nevoie de diferite marfuri de cumparat /vandut din/in oras: un frigider, un televizor, aragaz, alimente pentru o luna, etc sau sa-si transporte marfa din gradina la piata.
Vorbeste despre asta cu satenii, fa un "sondaj de opinie", vei afla in ultimul jumat de an cu cate probleme asemenea probleme s-a lovit lumea!
Daca percepi un comision rezoabil pentru transport, vei putea fi "cel-mai-cel" domn apreciat din sat, dar poate si din satele vecine.
Prietena ta va putea fi dispecera, cine preia comenzile si tine evidenta lor.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu merge vânzarea poate merge productia.
Depinde de ce dispuneti si ce v-ar place să faceti.
Daca aveti pământ puteți să faceti gemuri, fructe confiate.
Daca aveti oameni în zonă puteți să deschideți un atelier de croitorie în serie.
O brutărie/patiserie puteți să faceți cu făină integrală -ar fi unicat in tara; si vindeți în oraș.
Merge si un atelier de tâmplărie pvc. Tărâțe se caută la tara cel mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pariuri sportive, dar e mai complicat pentru ca ai nevoie de franciza (si e o sansa mare sa nu iti mearga), nu cred ca ai prea multe posibilitati in mediul rural.

Răspuns utilizator avertizat
| denisdenis9 a răspuns:

Ati putea sa facetii un coafor sau o frizerie, se castiga bine mai ales daca este un oras/sat mai populat si puteti fii amandoua in preuna