| andrei28743 a întrebat:

firma mea a incheiat cu X un contract de sub antrepriza pentru a termina o lucrare (in constructii), s-a incheiat contract cum ca el se va ocupa de lucrare ( IN TOTALITATE) si va cumpara materialele necesare( I s-a specificat EXACT ce materiale, sunt scrise si in contract ). A primit si avans pentru materiale, cand mai erau 5 zile din contract am vazut ca el a CUMPARAT MATERIALE MAI IEFTINE ( CU MULT MAI IEFTINE) nu a FACUT NIMIC APROAPE, DOAR MIZERIE ( asta a spus si clientul, care mi-a cerut sa il dau afara urgent). Totodata a primit banii prin banca, el a scos toti banii si a cumparat materiale ( NU A CUMPARAT PE FIRMA ) nu si-a trecut in contabilitate materialele (caz de micro evaziune) si ma ameninta ca daca nu ii dau toti banii pentru lucrare,, o sa vad eu". Ce imi recomandati sa fac? Eu m-am gandit asa, fac o plangere pentru evaziune fiscala si spalare de bani (a scos banii din contul bancii, nu are factura/chitanta sa demonstreze ce a facut cu banii) plus un flagrant cu politia pentru,, banii pentru munca prestata". Poate fi inselaciune faptul ca el a cumparat materiale mai ieftine (a si folosit o parte pentru lucrare stricand calitatea lucrarii) iar in contract scrie ce sa cumpere? Plus am fost obligat din banii mei sa cumpar materiale noi, in cazul in care il dau in tribunal oricum stiu ca nu iau nimic de la el, pentru ca o sa isi bage firma in faliment/insolventa, il doare in cot. AJUTOR VA ROG!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai șanse să câștigi un proces cu el. Pentru tot ce îl acuzi ai nevoie de probe și dovezi. Cu ce dovedești că materialele cumpărate de el fără facturi pe firma lui sunt de proastă calitate, etc?