| anonim_4396 a întrebat:

In 2018 am efectuat unele tranzactii online din urma unor site-uri de jocuri de noroc.
Trebuia sa depun declaratia unica pana pe 31 iulie, dar nu am putut din cauza unor probleme.
Credeti ca inca pot sa o depun? Si ce pot sa patesc daca nu am depus pana la limita? Mentionez ca era vorba de 5 lei de platit. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa depui si acum declaratia si este bine sa o faci.
Fiind o suma asa mica nu cred ca vei fi sanctionat desi, conform Codului de procedura fiscala, cu md. si compl. ulterioare, pentru intarzierea depunerii declaratiei poti fi sanctionat cu amenda de la 50 lei la 500 lei. Daca platesti in 15 zile vei plati numai 25 lei.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu o depui deloc este eludarea de la plata impozitelor, care se pedepsește. Poți să o depui oricând în cursul anului. După data limită de depunere se plătește o amendă. Dar suma dtale fiind mică, poate că se va ignora amenda.

| aandrei1312 a răspuns (pentru sadrian46):

Va multumesc frumos de raspuns!

| aandrei1312 a răspuns:

Am vazut ca o pot depune online, dar nu stiu cum sa fac cont pe site.

| Ioandelasal a răspuns (pentru aandrei1312):

Asta nu stiu, n-am avut asemenea probleme, dar cred ca iti dau explicatii acolo cum se face contul.