| anonim_4396 a întrebat:

in data de 1 Ianuarie 2014 am cumparat un CPU din Australia de pe eBay, plata s-a facut prin intermediul paypal-ului, domni de la PP mi-au retras suma de pe card-ul bancar mi-au convertit-o in dolari australieni si asa am platit CPU-ul, au trecut 29 de zile si coletul nu a ajuns la mine dupa numeroase mesaje in care nu mai raspundea am facut o cerere la eBay iar domni de acolo sau ocupat de caz, imediat ziua urmatoare mi-a raspuns spunandu-mi ca mi-a rambursat bani si ca ii pare rau ca sa ajuns aici ca el chiar a trimis coletul si ca drept dovada mi-a trimis imagini cu chitantele trimiteri coletului de la posta australiana, acum verificand PP-ul meu la PayPal balance imi arata 0.00 Euro, dar cand verific History imi arata Jan 28, 2014 Refund From M**** G**** la Details imi rata cum mi-ar fi trimis bani inapoi si s-ar fi convertit iar in lei iar undeva jos imi arata Refund:
L***** RON to Visa Debit Card XXXX-XXXX-XXXX-6952
This transaction will appear on your credit card statement as "PAYPAL *MARKGILDSLE".
am verificat si card-ul bancar si nimic! Posibil sa dureze cateva zile pana cand mi-or baga bani pe card? sau?

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

Da, dureaza ceva cu tranzactiile astea... oricum, paypal nu se joaca cu chestiile de genu' asta, nici ebay. n-ar strica sa ramai conectat cu situatia si sa-i mai contactezi pe mail din cand in cand

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

Te referi sa mai iau legatura cu vanzatorul sau cu cei de la eBay?

| pbsolver a răspuns (pentru JohannesZu):

Vanzatorul e scos din schema din moment ce ai zis ca ai vorbit cu cei de la ebay si ti-au returnat banii, aratandu-ti chitantele. Intarzierea e la paypal, teoretic. Ei trebuiesc stresati

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

Da pai chitantele mi le-a arata vanzatorul, erau chitantele de la posta australiana de unde a trimis el colet-ul, si mi-a si zis intr-un mesaj ca acuma nenorocu lui ar fi sa primesc eu coletul dupa ce mi-a retunat bani! Bine ca asta nici nu se pune problema cada in zilele urmatoare primesc cumva colet-ul ii trimit bani ca pana la urma cum e vb aia ca de lucru neplatit nu ai parte de el!

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

Uite si una din chitante
http://imageshack.com/a/img13/139/2b5c.jpg

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

Da pai ce sa mai asa ramane, eu doar vream sa aflu ce se intampla cu bani?, m-am gandit oare cum ca acei bani vor intra pe un cont special al PP si ca ii pot folosi numai dupa fel si fel de aprobari PP, Ms mult si o zi faina!

| pbsolver a răspuns (pentru JohannesZu):

Din ceea ce mi-ai scris aici eu am inteles ca ai facut o cerere la ebay iar domnii de acolo s-au ocupat de caz, (nicidecum vanzatorul) imediat, in ziua urmatoare ti-au raspuns spunandu-ti ca ti-au rambursat banii si ca le pare rau ca s-a ajuns aici.
E prima oara cand lucrezi cu PayPal si Ebay?

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

E prima data cand ma confrunt cu o problema, ca sa fiu mai explicit si ca sa reiau, am facut o cerere celor de la eBay, probabil dansi au luat legatura cu vanzatoru', iar ziua urmatoare vanzatoru' mi-a raspuns spunandu-mi ca mi-a rambursat bani si ca ii pare rau ca sa ajuns aici si tot odata pe adresa de email mi-a trimis imagini cu chitantele respective!

| pbsolver a răspuns (pentru JohannesZu):

Si eu am avut parte de o experienta neplacuta cu Ebay si Paypal. Comandasem un aparat din China la un pret foarte bun. Problema era ca vanzatorul pusese "din greseala" un pret mai mic decat cel care trebuia sa-l puna. Asteapta rambursul, venit dupa aproape 2 saptamani (zile lucratoare!), re-fa comanda, nu-mi mai ajungeau banii din cauza tranzactiilor de schimbare a monedei si diferenta de curs valutar, am fost nevoit sa cumpar ceva cu transport gratuit, pentru ca nu-mi ajungeau banii sa mai achit si transport. A venit dupa 30 zile lucratoare. Am asteptat si-am injurat de-am zis ca nu se poate...

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

Pai din cate inteleg eu din detaliile celor de la PP, eu cred ca bani o sa mi puna inapoi pe card-ul bancar, sau o sa mi lase pe acel cont PP Balance?

| pbsolver a răspuns (pentru JohannesZu):

Mie mi i-au pus inapoi pe card

| JohannesZu a răspuns (pentru pbsolver):

Ok, multumesc mult pentru lamuriri, o zi frumoasa si tot ce iti doresti in viata! happy

| pbsolver a răspuns (pentru JohannesZu):

Asemenea

20 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Bine e sa mergi la banca care ti-a eliberat card-ul ca sa iti ofere mai multe lamuriri.

| JohannesZu a răspuns (pentru anonimg):

Serios acuma si la mintea cocosului ce detalii sa imi ofere cei de la ING despre cei de la PayPal?

| anonimg a răspuns (pentru JohannesZu):

Ei poate sa te indrume ce sa faci in cazul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Z3R0H0uR a răspuns:

Din experienta mea, cred ca o sa dureze ceva. Dar nu iti fie teama, o sa iti recuperezi banii. happy