| Antonescu_Constantin_1991 a întrebat:

Buna ziua!
Intrebarea mea pentru astazi este urmatoarea.
Am avut un credit cu un ifn (credit pentru fiecare)
Rata stabilita find de 100 lei de fapt era de 200 lei, intr-un sfarsit nu am mai putut achita! Am fost dat in judecata si executat silit, a urmat poprirea pe salariu toate bune si frumoase.
In luna 10/2016 am primit de la executorul judecatoresc INCHEIEREA
Plus ca ma anuntau ca trebuie sa imi inapoieze suma de 377 lei reprezentand creanta partiala.
Am luat legatura cu executorul si mi sau virat banii in cont.
Fericire mare am scapat totul ok pana pe data de 15/02/2017
Am primit un plic imens cu al meu contract semnat cu aceiasi banca si m-am trezit dat in judecata din nou pe faptul ca as mai avea sa le mai dau bani... plus cheltuieli de judecata etc.
Ce sa mai fac unde e greseala mea in acest caz? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vad nici o greseala, te vei apara cu incheierea de incetare a executarii, primita de la executorul judecatoresc si faptul ca chiar ai platit mai mult, avand in vedere ca ti-au restituit o suma.
Cu altceva noi nu te putem ajuta, ar fi bine sa vorbesti cu un avocat.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Greșeala a fost că ai ajuns în punctul de a fi dat în judecată și de a fi executat silit. Acum le-ai dat forțat și banii înapoi și trebuie să achiți și cheltuielile de judecată, nu ai încotro. Altfel o vei lua de la capăt.

Nu știu de ce oamenii cred că IFN-urile astea sunt societăți de caritate care împrumută bani fără niciun interes. Faptul că se împrumută sume mai mici și în condiții mai relaxate nu schimbă cu nimic faptul că sunt niște cămătari mai răi decât băncile.

| Antonescu_Constantin_1991 explică (pentru johnnny123):

Ok nu va contrazic, ideea era cu totul alta eu am achitat creditul am primit incheierea ba mai mult si o suma de banii cum ca as fi dat mai mult... si dupa 5 luni imi spun pai stati ca mai aveti niste banii de dat