| Keekevl a întrebat:

Ma confrunt cu o problemă, de 2 luni am cumpărat un apartament, dar a ramas sa ii dau la vanzator 2000 de euro pana pe 10.11.2019.Intre timp vânzătorul a plecat din tara si a zis ca se intoarce repede, acum 2 saptamani m-a rugat frumos daca ii pot trimite 500 de euro prin Western pentru ca are nevoie urgent si ca daca e nevoie ii trimite in 1 saptamana inapoi pentru ca stie ca trebuie sa ii depun in contul specificat in contract. Si bineinteles el acum nu mai are bani, si nici nu mai poate veni in tara.Am chitanta dar am intrebat la notar si a zis ca nu pot face nimic cu chitanta aceea ca eu trebuie sa ii bag in cont, altfel eu pierd si toti banii care i-am dat. Deci sa inteleg ca cei 500 de euro sunt pierduti? Daca ma poate ajuta nu stiu cineva sa ma invete cum pot sa procedez? Multumesc

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să plătești conform contractului cei 2000 de Euro în acel cont în cqre a zis notarul până în 10.11. 2019. Din acel moment dta ai respectat contractul de vânzare cumpărare cu el și ești în legalitate, apartamentul este al tău și nu ți-l mai poate lua înapoi. Dacă nu faci exact asta, riști să rămâi fără apartament.
Apoi, dacă el este de bună credință și cinstit îți restituie cei 500 de Euro.
Dacă nu, rămâi fără ei. Dacă procedezi altfel, riști să rămâi și fără ei și fără aaprtament.
Mai poți proceda și așa. Depui doar 1500 de Euro în acel cont și păstrezi chitanța prin care i-ai trimis 500. Dar dacă el te dă in judecată că nu ai respectat exact contractul de vânzare cumpărare. riști să pierzi apartamerntul și cheltuielile de judecată să fie așa de mari, mult mai mari ca pierderea celor 500 de Euro plătiți în plus, plus nervii cheltuiți prin tribunale.

| Keekevl explică (pentru sadrian46):

Dar ma gandesc ca in caz ca ma da in judecata eu am si conversatia cu el, nu stiu acum daca este valabila, am vorbit cu el pe Facebook, acum nu e vorba ca el ma da in judecata, sigur nu face asta, ideea e sa nu zica notarul ceva cand ma duc cu chitantele, eu stiu ca a picat contractul. Off

| sadrian46 a răspuns (pentru Keekevl):

Da, asta se poate întâmpla.
Se poate întâmpla așa.
Contractul să scrie exact asta.
Se vor depune în contul *** suma de 2000 de Euro până la data de.
După ce duci chitanța șa notar cu această sumă depusă, notarul declară condițiile îndeplinite și apartamentul este al tău. și notarul îți dă, eliberează act în acest sens și declară vânzarea încheiată.
Sau notarul zice, că el nu poate, că nu au fost indeplinite condițiile din contract. Atunci, off!

D

| Keekevl explică (pentru sadrian46):

E ca drak, nici nu m-am gândit la asta.deci in final mi-am luat teapa de 500 de euro

| sadrian46 a răspuns (pentru Keekevl):

Cam da.

| Bizon95 a răspuns (pentru Keekevl):

Poti sa mergi la politie pentru aia 500eu, mai ales ca ai dovezi... si e caz penal (furt, inselaciune, de aia poti sa mergi la politie si nu sa il dai in judecata din civil), iar eu in locul tau, daca ai dovezile care zici ca le ai, CHIAR m-as duce, nu costa nimic, totul e sa nu uiti sa iei numar de inregistrare a plangerii penale, altfel politistii o sa se stearga la wc cu plangerea ta

insa atat timp cat scrie in contract ca trebuie sa bagi in cont 2mii altfel ramai fara proprietate, atunci TREBUIE sa ii bagi in cont

TOTUSI, fiind vorba de inselaciune, inainte sa bag banii in cont, eu as consulta si un avocat specializat pe asta, dar, trebuie sa fie cineva de incredere (care sa nu vrea doar sa iti ia banul, si sa il doara in cot daca, castigi sau pierzi)

| Keekevl explică (pentru Bizon95):

Dovezi nu prea am, doar o conversatie pe Facebook, dar nu are nici poza la profil.dar a trimis o poza dupa buletinul lui..ca sa vad eu numele corect. O sa intreb un polițist sa vad daca pot face ceva ..Multumesc mult!

| Keekevl explică (pentru Bizon95):

Si chitanta.

| Keekevl explică (pentru Bizon95):

Da asa este, am vorbit cu un polițist, in final el a spus sa mai astept, eu sa ii spun in apropierea termenului ca ii pun eu banii in cont dar sa ii pun termen sa imi dea banii., daca nu eu ma duc la politie si depun plangere împotriva lui. Politistul a zis ca am dovada conversatia cu el si chitanta, si mai ales ca nu am vorbit doar inainte de ai da banii, si am vorbit de la începutul achiziției imobilului. Ar intra la abuz de încredere. MULȚUMESC

| Bizon95 a răspuns (pentru Keekevl):

Cu placere

| adryang78 a răspuns:

Da, dacă nu ți-i returnează, cei 500 de euro sunt pierduți.
În contractul de vânzare-cumpărare este specificat că diferența de 2000 de euro trebuie virați în contul respectiv până la data de 10-11-2019, și asta trebuie să faci.
Cei 500 de euro sunt o înțelegere particulară, iar chitanța de la Western cu constituie o obligație pentru el să-ți restituie banii. Nu poți face altceva decât să te bazezi pe seriozitatea lui ca să-ți recuperezi banii. Dacă o are.

| Madalina527 a răspuns:

Buna.
Neaparat sa pastrezi chitanta WESTERN ca dovada ca i ai trimis cei 5oo euro precum si mesajele in care acesta spune ca ti va returna sau ti va scadea din cei 2000 euro datorati de catre tine. Atat mesajele pe telefon cat si mesajele din alte retelele sociale pot fi folosite ca proba, dovada in cazurile juridice.
Niciodata sa nu spui niciodata. Daca se ajunge in instanta poti lua legatura cu Coltuc, avocat la https://coltucsiasociatii.ro/.
te va ajuta chiar si pentru un sfat juridic cand ai nevoie

| Keekevl explică (pentru Madalina527):

Da am, plus ca recent l am si înregistrat! Si tot a mai scris ..sa vad ce o sa iasa..multumesc de sfat!