| Alexa098776 a întrebat:

Buna ziua!
Mi-am achizitionat un telefon de pe site-ul EMAG cu cardul de cumparaturi BCR si mi-am ales de dinainte nr. maxim de rate, adica 12.
Dilema mea este ca pe site-ul Emag BCR apare ca partener, insa scrie ca programul de rate fara dobanda nu mai este disponibil din 2021, dar mai jos scrie conditiile si ca se poate plati in 3, 6 sau 12 rate fara dobanda. Nu mai inteleg nimic.
Mentionez ca dupa ce am facut plata, in aplicatie doar mi-a luat banii, dar nu a aparut impartirea ratelor. Am sunat la BCR si au spus ca o sa apara mai tarziu si in aplicatie… insa mie mi-e frica ca voi plati dobanda avand in vedere ce scrie pe site-ul eMAG… Astept pareri, multumesc.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca activarea ratelor se face prin Call Centerul bancii sau prin SMS. Cum n-ai facut nici una din aceste activitati ti s-au luat toti banii. Daca platesti suma totata in perioada de gratie (nu stiu cat este la BCR ca am renuntat la ei ca fiind una din cele mai proste banci) scapi. Daca nu vei plati dobanda pentru fiecare luna intarziere. Nu stiu cat este dobanda (DAE) dar poate ajunge la circa 20% din principal (adica din suma datorata bancii in acea luna).
Suna la banca ( 0800.801.227 ) si intreaba! Este gratuit si la orice ora.

| Alexa098776 explică (pentru Salontanul):

Cand mi-am facut cardul de cumparaturi la un moment dat aveam de ales dintre 2 variante: sa aleg prin sms nr de rate cand fac achizitionarea unui produs sau sa mi se puna automat nr maxim de rate care sunt disponibile. Eu am ales varianta 2 si probabil din aceasta cauza nu am mai primit sms, acelasi lucru spunand si doamna de la BCR cand am sunat.