| Pisikutaancuta a întrebat:

Buna ziua! Nu stiu pe cine sa intreb, avocat sau contabil, asa ca va intreb pe dvs mai intai: Am achiziționat niste panouri pentru cofrat, pe persoana fizica. Doresc sa le inchiriez. Contractul se poate face pe persoana fizica sau juridica, respectiv pfa?
Contractul se poate face la notar sau se depune ANAF?
Cine ma poate ajuta cu un model de contract si demersurile inchirierii astfel incat sa fie legal si eu sa fiu in siguranță in cazul in care chiriasul nu respecta contractul sau sa devin victima unui furt?

5 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Se poate prin persoana fizica cu contract atata timp cat se face declaratia unica 212

| Pisikutaancuta explică (pentru UserRo10):

Cum se incaseaza banii? In cont precizand numarul de contract? Cash se poate? Ce ii pot da eu pentru dovada platii?

| UserRo10 a răspuns (pentru Pisikutaancuta):

Depinde de suma. El daca e pj nu are dreptul sa faca plata cash mai mare de 5000 ron pe zi asa ca face virament bancar cu mentiunea contractului

| AmandinaDragan a răspuns:

Deci tu vrei sa stai la umbra si sa curga banii.
Pai ce treaba avem noi cu tine?

| Pisikutaancuta explică (pentru AmandinaDragan):

Soțul meu le-a cumparat ca sa le foloseasca in constructii, dar cineva doreste sa le inchirieze. Avand in vedere ca panourile au o valoare destul de mare, as dori ca demersurile inchirierii sa fie legale ca sa nu am nimic de pierdut. Nu inteleg atitudinea d-voastra.