| Vizitiu09 a întrebat:

O intrebare pentru cei care au folosit fonduri europene. Stau la sat si am pamant si animale multe. Vreau sau stiu cum pot lua fonduri europene si care catregorie (nerambursabile) ca am inteles ca sunt si ceva in agricultura. Va rog sa ma ajutati cu detalii. Multumesc.

1 răspuns:
| emignon a răspuns:

Buna seara!
Intr-adevar, se pot accesa fonduri europene nerambursabile, atat pentru teren, cat și pentru animale, daca aveti mai mult de 3 mame in productie, cu viteii crotaliati la momentul intocmirii actelor, si cel putin 5 ha de teren agricol bine curatit in fiecare an,și ne-impadurit (este necesar sa taiati cat mai multe lemne de pe el,daca acestea exista),si sa curatiti
terenul, ca sa nu aveti probleme cu APIA. In caz contrar, cei de la APIA va vor cere banii inapoi, in mod deosebit daca aveti contract de agromediu (de care va recomand sa va feriti ca de foc, fiindca sunt mai mult promisiuni decat realitati). Si mie mi-au cerut 50 de mii de RON sa-i dau inapoi la APIA,daca am avut capul turc,si n-am stiut ce-i aia agromediu. Va rog,cat si daca puteti,evitati contractul de agromediu, faceti numai pentru subventii obisnuite, si n-o sa va para rau.
Pentru detalii suplimentate si depunerea actelor pe masura pentru care sunteti eligibil, va puteti adresa APIA locala si primariei. Mult succes, si s-auzim de bine!