| Carmen a întrebat:

Salariul meu brut este 1200 lei. Mi se majoreaza odata cu cresterea minimului pe economie? Lucrez la o asociatie privata. Multumec!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod obligatoriu va trebui sa ti-l mareasca, cel putin la 1.250 lei, salariul minim garanta la plata de la data de 1 mai 2016, altfel asociatia poate fi amendata.
Conform HG nr.1.017/2015, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  "ART.1. Începând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe ţară  garantat în plată se stabileşte la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169, 333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7, 382 lei/oră.
  ART. 2. (1) Stabilirea salariului de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în prezenta hotărâre de guvern, în măsura în care, potrivit legii, fapta nu constituie infracţiune."

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, probabil vei primi 5 lei in plus la salariu. 1250 este tot brut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ti-l va mari pana la 1250. Legea doar atat ii obliga pe angajator.

| CLCQ a răspuns:

La privat e mai greu, tot ce-ti pot spune este succes. In general, salariul la privat se mai poate negocia cu patronul/directorul.