| Nicu_Damian_1983 a întrebat:

salut tuturor

Doresc sa achizitionez o masina SH cu valoare de cca 2000Euro. Cu Aceasta masina imi voi desfasura activitatea in SRL-ul la care sunt administrator.
CUM este indicat sa fac aceasta achizitie: Sa fiu eu proprietarul masinii si sa fac contract de comodat catre firma SAU sa o achizitionez direct pe firma?(Avantaje/Dezavantaje)

Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Atunci ia-o personal si faci comodat pe firma. Iti ramane personal dupa.
Eu asa as face in locul tau.

Avantajele sunt ca mereu poti sa inchizi firma fara sa mai stai cu grija masinii care este un mijloc fix de care scapi mai greut.

In plus o faci ca noua pe banii firmei.

RCA-ul si CASCO de asemenea ii poti plati din banii firmei, din ce stiu.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cand esti administrator de firma, atunci esti foarte susceptibil la controale ca iti faci favoruri din banii firmei. Favoruri personale care in general sunt relativ reglementate de lege.

Pt ca este un SRL si nu vrei sa iti bati capul cu probleme de genul acesta, te sfatuiesc sa iei masina in nume personal, si sa o pui cu contract de comodat pe firma.

De asemenea poti sa iei o masina mai rupta si pe firma, in timp, prin diverse reparatii, sa o faci mai smechera, fara probleme care ar putea sa bata la ochi.

De asemenea, tot ca avantaj, in cazul in care inchizi sau vinzi firma, masina ramane a ta, nefiind bun al firmei.

Este adevarat, ca masina va costa 2000E + 32% (16% impozitul pe profit si 16% impozitul pe dividende) daca vrei sa o iei cu banii din firma.

Daca o iei prin firma si apoi vrei sa devina a ta, atunci devine mai complicat, pentru ca dupa ce s-a amortizat, nu poti sa tii-o vinzi direct tie, decat foarte greu (te uiti pe net, salvezi niste anunturi cu pretul corect al masinii, trebuie sa bagi banii, etc).

Ar mai fii o metoda, dar asta la final, in sensul ca poti sa faci niste contracte de imprumutat firma (asta in timp, gen 500 RON, 1000 RON) si apoi la final sa ajungi la o suma (valoarea masinii pe piata) si in schimbul sumei aceleia sa iei masina de pe firma si sa ti-o pui pe numele tau. Dar atunci vei incepe sa mai platesti inca cateva mici taxe.

Ar mai exista inca o solutie, dar asta am auzit-o ca fapt divers, insa cred ca e un pic mai greu de pus in practica (trebuie sa cunosti vanzatorul bine). Ar fi de genul: o persoana din familie cumpara de la vanzator, firma cumpara de la acea persoana masina, la un pret mai mare, utilizezi masina o perioada si apoi ti-o dai tie cu un pret mai mic. Vezi si tu care sunt preturile. Intelegi ideea.

| Nicu_Damian_1983 explică (pentru cristimihailov):

Un amanunt ce am uitat sa.l mentionez...Masina o voi cumpara cu banii personali..si nu cu bani din firma.

| cristimihailov a răspuns (pentru Nicu_Damian_1983):

Atunci ia-o personal si faci comodat pe firma. Iti ramane personal dupa.
Eu asa as face in locul tau.

Avantajele sunt ca mereu poti sa inchizi firma fara sa mai stai cu grija masinii care este un mijloc fix de care scapi mai greut.

In plus o faci ca noua pe banii firmei.

RCA-ul si CASCO de asemenea ii poti plati din banii firmei, din ce stiu.