| MarianM8777 a întrebat:

Se poate infiinta o ferma pe teren extravilan, avand in vedere ca as dori sa construiesc hale si adaposturi? Daca da, cat de greoaie sunt demersurile?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fermele se infiinteaza doar pe teren extravilan. Daca retin bine, trebuie sa ai peste 500 metri de localitate (ultima casa construita). Demersurile pot fi greoaie sau usoare. Depinde de primar, politia sanitar-veterinara, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Terenul extravilan este agricol sau forestier, aparține de aceste ministere iar nu de primării. Scoaterea lor din această situație necesită aprobări speciale.