| BZCP a întrebat:

Bună ziua. Se pot retrage banii din pilonul 2 de pensii private? Am depus mai mult de 5 ani. Am 24 de ani nu îmi pasă de pensie am nevoie de acesti bani urgent. Prefer la bătrânețe să rămân boschetar decât acum. Vreau sa-mi repar dantura.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu merita sa te atingi de fondul tau de pensii! Vei regreta amarnic la batranete lipsa oricarui leut!

Dantura nu se repara dintr-odata, ci dureaza (uneori chiar cateva luni).
Cauta mai bine un dentist intelegator, la care sa platesti lucrarea in rate, timp de cateva luni.
In acel interval, o parte din salarul tau va acoperi costul reparatiilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil si nici legal.
Tocmaii de aceea lege protejeaza conturile de pensii, ca nimeni sa nu le poata accesa pana nu iese la pensie.
Oricum, banii tai sunt folositi de guvern sa plateasca pensiile batranilor din ziua de azi, iar cand tu vei fii batran si vei iesii la pensie, vei primii bani din taxele retinute de la cei care muncesc atunci.
Din pacate, acum este problema ta cum iti faci bani de dantura, facand economii, imprumutand personal sau bancar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai face una din cele mai mari gresele posibile. oricum ai in fondul ala maxim de 2 carii si cam atat.
Daca tot lucrezi fa ti un credit mic daca nu ai bani si iti rezolvi problemele...

| relian a răspuns:

laughing si de ce nu-i intrebi direct pe aia de la pilonu 2? Ori trebuie sa iti spuna cineva pe cine si ce sa intrebi?
Chiar in halu asta de rau ati ajuns laughing te uiti, citesti si te minunezi cat de ingramaditi is unia laughing

| Catrice a răspuns:

Nu, nu se poate.

| Numele384637 a răspuns:

Dacă erai pe moarte atunci puteai sa ii scoti dantura o faci când ai bani...