| anonim_4396 a întrebat:

sunt nou in treaba asta, imi puteti explica ce inseamna:"Salariul este compus din partea fixa și comision.". Salariu, partea fixa este salariu minim pe economie si comisionul este bonusului? Ca sunt putin in dilema.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: primesti un salariu egal cu salariul minim brut pe tara garantat la plata (in prezent de 1.250 lei) la care se va adauga un comision, stabilit intr-un anumit procentaj din venitul pe care il aduci firmei prin activitatea ta.
In asemenea cazuri, daca nu aduci un anumit venit, nu primesti nici un bonus.
Citeste contractul individual de munca, acolo ar trebui sa fie aratat modul concret de stabilire a salariului.

| avram2403 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi, mult pentru sfat!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca e destul de clar.

ai o suma fixa care o primesti la care se mai adauga comisioanele pe care reusesti sa le faci