| anonim_4396 a întrebat:

sunt un baiat de 13 ani care are mari probleme financiare in famile. Tatal meu lucreaza din greu si mama nu are loc de munca. Recent el dat 1700 lei pentru reparatie la masina si a ramas fara salariu. As vrea si eu sa am o mica sursa de venit pentru a-mi ajuta famila. Am citit multe carti de dezvoltare personala si carti cu sfaturi financiare precum "Tată bogat tată sărac" si ma pricep un pic.Imi da cineva o idee cum as putea face bani la 13 ani? (se accepta bitcoin mining, develop la jocuri etc.)

Răspuns Câştigător
| RGeorge a răspuns:

Nu man, nu se mai merită să minezi. Pe lângă că o să dai mai mulți bani la curent decât câștigi, fără o fermă de minat (adică să ai acolo plăci grafice de măcar 50k euro) nu se merită deloc.

Cât despre JS, e o alegere bună. E un limbaj bun și pentru back-end (folosind nodejs), nu doar pentru front-end. Învățând și HTML Canvas poți face un joc eu fain. Îți recomand să te folosești și de socket.io & phaser.io în caz de ai în plan să faci un joc eu.

3 răspunsuri:
| asdf2kpower a răspuns:

Țepe online.

Ca să faci minezi cryptomonede ai nevoie de plăci grafice puternice, iar alea costă mult. Numai zic că s-a dus vremea în care făceai bani ok-ish din minat cryptomonede (făceai prin 2014 câte 3k-4k euro pe lună cu investiție de 1, 5k euro). Iar ca să devii game dev, iarăși ai nevoie de un calculator puternic să poți rula un game engine precum Unity/Unreal + alte programe necesare (Blender, Photoshop, Ilustrator, etc.). Numai zic că ai de muncă până să ajungi să stăpânești C# la un nivel destul de bun, cât și cum să utilizezi un game engine și celelalte programe de care mai ai nevoie (e bun să înveți pentru viitor, nu pentru a face bani pe moment).

Deci apucă-te de dat scam-uri.

| RGeorge a răspuns (pentru asdf2kpower):

Mersi mult, ma apuc sa invat javascript. P.S am GTX 750 Ti- e bun pentru mining?

| RGeorge a răspuns (pentru RGeorge):

Nu man, nu se mai merită să minezi. Pe lângă că o să dai mai mulți bani la curent decât câștigi, fără o fermă de minat (adică să ai acolo plăci grafice de măcar 50k euro) nu se merită deloc.

Cât despre JS, e o alegere bună. E un limbaj bun și pentru back-end (folosind nodejs), nu doar pentru front-end. Învățând și HTML Canvas poți face un joc eu fain. Îți recomand să te folosești și de socket.io & phaser.io în caz de ai în plan să faci un joc eu.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

La vârsta asta nu prea poți face nimic, recomand sa o ajuți pe mama ta să își găsească ceva de lucru. Mai ales daca se și pricepe la ceva : croșetat, tricotat, daca nu poate merge ca menajera, câteva ore pe zi pe unde stați voi, nu ar fi o sumă mare, dar ar fi un ajutor in casa