| medussa555 a întrebat:

Buna ziua tuturor! La 18 - 19 ani doresc sa ma mut singura. Locuiesc in Germania. Dar nu vreau sa renunt la scoala, doresc sa imi termin studiile complete. Si nu pot sa am mai mult de un minijob care nu este suficient sa imi platesc chiria. Am auzit ca exista niste asociatii care ajuta studentii platindu-le chiriile pana la finalizarea studiilor dar nu stiu daca este adevarat. Daca sunteti in domeniu si ma puteti ajuta cu un raspuns, daca exista joburi pentru studentii de exemplu dupa ce termin orele la scoala sa pot merge la munca sau ceva de genul! Va multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca stii germana nu ar trebui sa fie problema sa gasesti un ajutor social pentru situatia ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ești cetățean german, statul sau instituțiile nu te ajută cum crezi tu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai nu crezi ca asociatiile alea o sa te intrebe de ce vrei sa te muti singura? Adica mi se pare ca e un moft ce vrei tu. Ai zis ca deja locuiesti in Germania, poti face un efort sa suporti niste persoane in casa (probabil rudele tale) 3-4 ani cat tine facultatea.

| medussa555 explică (pentru Furnicuta000):

Nu este in moft, nu ma mut de placere. Dar locuiesc cu tatal meu care si a adus aminte ca are un copil de crescut dupa 14 ani de zile. Am venit aici in Germania la el pentru ca bunica mea era prea batrana ca sa ma mai tina. Iar,, mama vitrega" si cu copilul ei sunt niste rautati. Asta a fost ideea in principiu

| AdeeAdelyna83 a răspuns:

Intreaba pe grupul Emigrant in Germania de pe facebook.Acolo multi te pot ajuta