| Zanisoara a întrebat:

Buna ziua. Urmeaza sa ma aganjez pe un post part-time si mi s-a cerut sa suport eu costurile pentru medicina muncii, urmand sa mi le deconteze peste 3 luni cu premisa ca a mai avut angajati carora le-a facut medicina muncii, au stat o saptamana si dupa au plecat.
Stiu ca nu e corect si ilegal ca eu sa suport costurile. Am fost initial de acord cand am auzit ca mi le deconteaza totusi dar acum simt ca se face o nedreptate. Ce considerati ca ar trebui sa fac? Chiar mi-ar placea la jobul respectiv, nu as vrea sa renunt la el.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu este corect si legal, cum chiar tu ai indicat, daca iti place munca in care te angajezi atunci suporta cheltuielile respective, nu sunt asa mari si, asa cum spui, iti vor fi decontate ulterior.
Nu este o metoda legala de fidelizare a angajatilor dar nici nu stiu sa fie interzisa expres.

| Violleta2022 a răspuns:

Ba este foarte corect!
Multe companii fac acest lucru tocmai pentru a se asigura ca nu pierd bani cu zecile de angajati care se plictisesc dupa 1 saptamana si pleaca.
Daca esti serioasa si vrei jobul, atunci platesti si dupa perioada de proba de 3 luni, cand ti se face contractul permanent, iti primesti banii inapoi.

| Zanisoara explică (pentru Violleta2022):

Art. 7. - LEGEA nr.319 / 2006 a securitatii si sanatatii in munca
(6) Masurile privind securitatea, sanatatea si igiena in munca nu trebuie sa comporte in nicio situatie obligatii financiare pentru lucratori.

ART. 7 HG nr. 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor
Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Zanisoara):

Decizia este doar a ta!
Daca vrei jobul platesti, daca nu si ai gura mare, atunci nu primesti nimic.
Nu-i ca nu vor sa-ti plateasca deloc, ci nu vor sa-ti plateasca acum, fiindca nu stiu cat esti tu de serioasa si determinata sa muncesti acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zanisoara):

Dacă te duci la patron și îi spui legile alea imediat ai ajuns fără muncă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zanisoara):

Exact așa îți spune patronul - Vai ce inteligentă ești - trage ușa pe afară că ai stat prea mult pe aici.

| Feitan a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa fie corect asta? Numai profit vor sa faca dar sa nu piarda nimic? + ca e ilegal ce fac ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca patronul nu e debil, ajungeti la un acord comun. De exemplu iti iei angajamentul ca nu te cari dupa o saptamana. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și test psihologic plătești tu și cursuri de calificare și perfecționare plătești tu când vrei să lucrezi ceva ce angajatorul plătește el toate astea înainte să te angajeze pe postul ăla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Patronii pentru unii de care au nevoie plătesc ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Degeaba simți tu ceva nu știu ce. Vrei postul? Plătești.

| EliLeli a răspuns:

Nu plati. Nu este corect si este de la sine inteles ca mai fac si alte nedreptati de genul. Cauta-ti alt job.

| C0STEL22 a răspuns:

Sunt morti de foame, nu are sens sa te incurci cu ei.

| Alex1322 a răspuns:

Daca legea spune ca le plateste el di nu o face nu te duce la el si reclama la ministerul muncii, este un excroc.