| Hakuouki a întrebat:

Urmeaza sa merg in alt oras la facultate, in urma unor evenimente neplanificate am ajuns in situatia de a avea nevoie de un credit pentru studii, totusi nu ma intereseaza creditele bazate pe ideea de decont (cel de la CEC "investeste in tine" asa este, la BRD la fel si am inteles ca toate creditele pentru studenti sunt astfel), as avea nevoie de un credit care sa imi dea banii in mana (sigur, banii vor fi utilizati pentru facultate). Acum stiu ca varianta optima ar fi un credit de nevoi personale, doar ca in momentul de fata eu nu lucrez. Intrebarea mea este, pot lua un credit de la vreo banca daca eu nu lucrez, dar am giranti/co-debitori? Merita sa fac asta? Vorbesc de o suma pana in 4000 euro.

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu si nu. Pot altii (angajati) sa ia credit in numele lor si sa iti dea tie banii dar e o idee proasta oricum.Si daca banii o sa fie cheltuiti pentru facultate care e problema cu creditele de studenti? laughing Plus ca daca nu lucrezi cum vrei sa platesti rata?

| Hakuouki explică (pentru Wr3nch):

Nu lucrez momentan, nu ca nu voi lucra niciodata. Urmeaza sa ma angajez dupa ce ma mut, ideea era ca aveam nevoie de bani pana rezolvam alte situatii, inteleg ca suna aiurea totusi intrebarea mea, dar trebuia sa o pun.
Multumesc pentru timpul acordat!

| Wr3nch a răspuns (pentru Hakuouki):

Am inteles. Eu recomand pe cat posibil sa iei credit in lei daca nu ai alternativa, ca sa nu stai dupa stresat din cauza cursului valutar. Plus ca la cele pana in 15.000 sunt conditii mai chill, ca intra la nevoi personale.

| Hakuouki explică (pentru Wr3nch):

Multumesc frumos de sugestii!

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ce vârstă ai? Cel mai bine este să lucrezi un an și îți aduni toți banii necesari pentru facultate. Sau să facă părinții credit, nu tu. Timp este destul, gandeste-te că banca trebuie plătită și tu nu poți lucra permanent că este un stres foarte mare(trust me, am lucrat in timpul facultății și este un chin). Oricum banii necesari nu sunt foarte mulți, nu atât de mulți încât să fie necesar un credit...

| Hakuouki explică (pentru Frank51):

Uneori facem lucruri pentru ca trebuie sau pentru ca nu are cine sa le faca pentru noi. Multumesc pentru sfaturi, sper sincer ca acum ai trecut de perioada stresanta si lucrurile s-au aranjat pentru tine!

| Frank51 a răspuns (pentru Hakuouki):

Si eu am facut un credit pe la 20 de ani, mare prostie, si acum il mai platesc. Parintii m-au sustinut, au zis ca orice se intampla ei ma pot ajuta, dar uite ca am ajuns vremuri in care nici ei nu mai pot. De asta zic ca banca trebuie sa fie absolut ultima varianta, nu trebuie sa faci asta pentru ca nu esti nevoit. Daca ai o situatie atat de nasoala, te duci in strainatate si ti-ai scos banii in cateva luni pe toti anii de facultate(eu fac in jur de 3500$ in vacanta deci in 3 luni), ca aici in Romania daca vrei sa lucrezi iei bani doar sa te intretii. Deci solutii ai, doar ca trebuie sa o gandesti bine. Bafta si sper sa iasa bine.

| Raducons a răspuns:

Se poate cu giranti, daca ei dovedesc ca au un venit care indeplineste conditiile.Esti de apreciat daca faci cum ai zis si merita o facultate. Poti sa stai la camin poate gasesti un loc chiar daca esti cu taxa, urmareste daca nu gasesti acum, se mai lasa studenti si poate intrii, e mai ieftin ca o chirie

| Hakuouki explică (pentru Raducons):

Ok, deci se poate cu giranti. Te-ar deranja sa elaborezi putin? Adica, stii cumva la ce banca as putea gasi aceasta varianta?
Multumesc pentru sugestii, ulterior lucrurile se vor aranja!