| Virgi12 a întrebat:

Bună ziua! Va deranjez și eu cu o întrebare!
Mama mea a făcut un împrumut la 2 bănci, mai exact raiffaisen și bt, deocamdată nu avem probleme cu ratele, dar din cauza ca sunt vreo 1200 de lei pe luna de dat, bănuiesc ca nu o sa ne descurcam chiar asa bine cu plățile, dacă nu se plătește rata 2 sau 3 luni, se pedepsește penal? Am auzit multe păreri, ca se pedepsește penal/ca nu se pedepsește penal...și vreau sa știu sigur! Mulțumesc frumos

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se pedepseste penal ca nu fura dar poate fii executata prin hotarare judecatoreasca, adica i se confisca lucrurile din casa si daca datoriile sunt foarte mari, i se poate scoate chiar casa la licitatie.

| Virgi12 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos pentru răspuns

| Virgi12 explică (pentru Violleta2022):

Treaba ca, casa nu are nici un act pe numele nimănui

| SilentRain a răspuns:

Se ajunge la executare silita când se aduna foarte multe restanțe, și atunci se pune proprie din salariu, bunuri (nu știu cât )
Daca nu se plătește în decursul a câteva luni se adus restanțe

| Virgi12 explică (pentru SilentRain):

Mulțumesc frumos, gen nu se face pușcărie pentru asta, nu?

| Dintrebare a răspuns:

Asa cum au zis cu colegii care au scris inaintea mea, nu se pedepseste penal. Dar exista alte riscuri suficient de grave. Trebuie verificat ce scrie in contractele de credit pe care le aveti. Legea zice ca daca nu platesti ratele 3 luni, banca poate declara un credit scadent anticipat (adica trebuie platit integral). Si daca nu se plateste integral, banca poate declansa executarea silita. Apoi se pune si poprirea pe salariu. Poprirea inseamna ca angajatorul mamei va fi obligat sa plateasca prima data bancii si doar suma ramasa din salariu o va primi mama ta. Iar daca nu are un venit, atunci banca poate confisca bunuri mobile sau imobile, in functie de care e valoarea pagubei bancii. Cam asta e ce se poate intampla.