Întrebare recomandată | Luminita_Brumaru_1970 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare:
- societatea unde lucrez are activitate principala constructii si se incadreaza in ordonanta 114/2018. Activitatea ei se incadreaza la codul caen 4211 dar cea mai mare pondere in cifra de afaceri o are activitatea statiei de asfalt care se incadreaza la codul caen 2399. Intrebarea este daca un contract cu un client societate comerciala ce are ca obiect livrarea si asternerea mixturii asfaltice, se incadreaza la codul caen 4211 sau cod caen 2399? Multumesc

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Cand s-a inregistrat firma, de aia si-a ales si al doilea cod CAEN pentru ca sa-si poata desfasura in voie, si legal, si activitatea statiei de asfalt, pe langa cea principala de constructii. Daca are acum un contract legat de activitatea secunda, asfalt, atunci se incadreaza la codul 2399. Fiecare cod corespunde clar fiecarui tip de activitate.

La intrebarea utilizatorului "Cine ai impresia că o să-şi bată creierii cu aşa ceva?" - Toti contabilii din Romania, iar aici codurile ti le-a spus in intrebare, nici nu trebuiau tinute minte pe de rost, trebuia doar facuta corelarea dintre ele.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ministerul de Finante a inventat ordonanta 114 /2018, ei te pot lamuri mai exact. Sunt foarte multe neclaritati, ambiguitati.
Depune in numele societatii o adresa la ANAF si ei sunt obligati sa-ti dea un raspuns, de care sa va tineti mai apoi.

| gogu220 a răspuns:

Şi dacă lucram la camerea de comertţ şi industrie şi tot nu ştiam pe de rost aceste coduri caen, darmite de mine care lucrez la un plovăr. Cine ai impresia că o să-şi bată creeri cu aşa ceva?