| Denisaa18 a întrebat:

Bunăă.
Am 18 ani, sunt in clasa a 11 a și aș dori să imi "deschid" o afacere cu ajutorul Fondurilor Europene.
Mai exact, un salon de infrumusetare.
Stie cineva daca pot obtine fondurile acestea?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti.
Intai, trebuie sa-ti faci o firma, sa infiintezi un salon de moda, sa functionezi cu profit timp de minim 3 ani.
Daca firma va avea o dinamica de dezvoltare suficient de buna, atunci vei putea depune proiect pentru finantare nerambursabila.

| sierra1 a răspuns:

Poți!

vezi aici criteriile (n-ai nevoie de vechime) dar puțin probabil să convingi fiind elev.
Intrebarile dureroase vor fi: cum conduci afacerea fiind elev, ce aptitudini ai de manager salon bla-bla

https://fondurile-europene.eu/......2014-2020/

| sofisis a răspuns:

Pentru a accesa fonduri europene trebuie intai si intai sa ai o agentie care sa iti faca proiectul. Apoi trebuie sa te incadrezi in toate criteriile de eligibilitate. Trebuie sa ai deja o parte din bani. Trebuie sa ai teren fie in arenda pe multi ani, fie al tau intr-o zona rurala. Nu e deloc usor iar criteriile de eligibilitate sunt foarte dure de obicei.