| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa,
Vreau sa vă întreb și eu ceva pe voi, poate îmi dați un răspuns bun, sper!

Am 17 ani și as dori sa cumpăr un telefon de la Orange/Telekom/Vodafone una din ele oarecare nu contează asta.
Și as vrea sa plătesc în rate dacă se poate.
Pe fiecare lună.
Pot la 17 ani?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate pentru tine, pentru ca nu ai 18 ani impliniti si nici salariu, ca sa poti face dovada ca ai cu ce platii.
Parintii tai in schimb, cel/cea care este salariat, poate face contract telefonic de cumparare in rate.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți, trebuie să fii majoră.

| dannyel86 a răspuns:

Ca sa platesti in rate, trebuie sa demonstrezi ca ai venit stabil si ca poti plati pretul care ti se cere.
Ai putea cumpara telefonul in rate numai pe numele unui membru de familie sau prieten care este salariat (are un loc de munca si poate suporta plata ratelor).

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa le iei la rand si sa dai un telefon si sa intrebi
NU ai nimic de pierdutwinking

| Evolution a răspuns:

Pe numele tau nu poti, pe numele unui membru al familiei (de obicei parinte) poti.