| anonim_4396 a întrebat:

Bursa de Valori cui ii este subordonata? Sau este independenta?

3 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Independenta, dar are actionari persoane private sau firme.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Bursa de valori este independenta si este una dintre cele mai importante institutii ale economiei de piata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar, bursa e independenta. Marea majoritate a actionarilor bursei sunt firme, dar sunt si ceva persoane private cu mai putine actiuni. Chiar daca e independenta, activitatea la bursa e supravegheata de Comisia Nationala aValorilor Mobiliare