| tonyc7 a întrebat:

Ca sa poti face un imprumut la banca de vreo 10.000 de euro, trebuie neaparat sa fii titularul unei locuinte (apartament / casa) - proprietate personala?

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Poți obține un credit de nevoi personale de maxim 20.000 euro. La ING, sau Ideea Bank, fără ipotecă, în funcție de salariu și gradul de îndatorare. Găsești detalii la ei pe site.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fii proprietarul unei locuinte dar este obligatoriu sa garantezi cu ceva imprumutul, de regula cu ipoteca imobiliara sau mobiliara.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu exista imprumut cu ipoteca mobiliara. E la mintea "cucosuui" ca nu se poate garanta cu ceva ce poate sa dispara. Ipoteca imobiliara se consemneaza in cartea funciara si pana nu se ridica, imobilul nu poate fi vandut cu acte legale.
Si se mai considera si jurist acel care a facut aceste afirmatii.

| tonyc7 explică (pentru CodrutElian1990):

Deci daca inca nu esti titularul / proprietarul vreunui imobil, practic nu ai nicio posibilitate sa faci acel imprumut?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru tonyc7):

Cauta pe net si vezi ce imprumuturi acorda fiecare banca.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde ce fel de imprumut vrei sa iei. Trebuie sa intri pe site-urile bancilor si sa vezi cerintele. Fiecare banca are politica ei financiara in privinta imprumuturilor. Eu am luat un imprumut, nu prea mare, garantandu-l cu polita de asigurae de viata.
Rata lunara nu trebuie sa depaseasca 40% din salariul net lunar. Impreuna cu alte datorii nu trebuie sa depaseasca 50%. In valuta rata trebuie sa fie 20% din venituri.

| tonyc7 explică (pentru CodrutElian1990):

De la ce banca ai luat acest imprumut?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru tonyc7):

De la CEC, dar cu cativa ani in urma.

| tonyc7 explică (pentru CodrutElian1990):

OK, mersi!

| tonyc7 explică (pentru CodrutElian1990):

Si garantand cu polita de asigurare de viata, ai idee ce maximum de imprumut poti face? O suma cu aproximatie asa?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu.

| tonyc7 explică (pentru CodrutElian1990):

Pt ca nu e posibil un astfel d eimprumut. E o minciuna!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru tonyc7):

De ce ma jignesti? Eu ti-am spus ca am facut un asemenea imprumut cu cativa ani in urma. Ti-am spus ca ar fi probabil ca sa se mai acorde. Sau asigurarea sa fie ca o completare a garantiei. Nu ti-am zis ca este sigur. Dar daca nu stii sa analizezi ce spun nu-s eu de vina.
Daca nu esti in stare sa intri pe site-urile bancilor, sa dai macar un telefon sa te informezi sau sa mergi la un sediu de banca, nu sunt eu de vina. Iti place sa te documentezi de la "radiosant".