| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Caloriferele din fonta anii 90-2000, sunt foarte valoroase?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se scoate mult profit, dar merge pentru vremuri grele

Bula
| Bula a răspuns:

Caloriferele de fonta au peretii mai grosi si din acest motiv pot tine decenii intregi (daca sunt bine intretinute).

Povestea ca tin mai mult caldura este chiar poveste. Daca ceva (aici caloriverul) are masa mare, atunci atat timpul de incalzire, cat si cel de racire este mai lung.

Energia termica cedata va fi la fel in cazul fiecarui tip de calorifer, fiindca centrala functioneaza pana ce TERMOSTATUL o opreste (adica AERUL din incapere atinge temperatura reglata, ceea ce este cobstant in cazul oricarui tip de calorifer.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acele calorifere rețin mai multă căldură pe care apoi o iradiază. Cele de tablă se răcesc rapid.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru cei care le folosesc încă? Probabil că le-au considerat valoroase/ practice. Multi au sustinut că se răcesc foarte încet si reușesc să pastreze caldura mult timp. Din acest motiv, unii nici nu au vrut să le înlocuiască cu modele noi...

| Catrice a răspuns:

Pentru aia de la fer vechi, da.

| Dismally a răspuns:

Nu, acelea costa probabil 100 - 300 lei, caloriferele noi de fonta costa de vreo 10 ori mai mult.

| ywar a răspuns:

Cele care au coloane mari sunt bune, nu se colmateaza usor si au o inertie termica foarte buna. Nu sunt de dat, nu se mai gasesc.

| RKBlue a răspuns:

Uneori da, uneori nu. Daca sunt intr-o stare mai buna, atunci sunt mai valoroase, daca nu, nu.