| Sonia822 a întrebat:

Cam cat isi adauga o agentie imobiliara la un apartament vandut? E un procent din valoarea de vanzare? Sau e o suma fixa de cateva mii de euro? Poate stie cineva care a lucrat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula este un procent, de cca 2-3% din valoarea apartamentului, care poate fi negociat un pic.

Bula
| Bula a răspuns:

Legal, comisionul firmei poate fi pana la 2%, la care se mai pot adauga unele cheltuieli ocazionale.
Procentajul se stabileste si se inscrie in contractul de ontermediere, impreuna cu obligatiile partilor si conditiile de plata.

| Iote a răspuns:

Nu am lucrat la ei dar le-am dat la tranzactii. Se ia un procent de 2 sau 3% din valoarea tranzactiei (a vanzarii). Depinde de agentie.

| castravetebasm a răspuns:

E procent de 2-3% perceput de la cel care vinde.
Sau propietarul poate sa iti zica eu vreau sa raman cu atata suma.
Raspunsul acesta il primesti la intrebare "Care este ultimul pret?"
Si daca tu reusesti sa il vinzi cu cateva mii peste ceea ce cere el sau zeci norocul tau si ciubucul tau.
Bafta!