| anonim_4396 a întrebat:

Cand totul se scumpeste salariile raman la fel cat timp? Trebuie sa stranga din dinti omul pana se realizeaza inflatia si ii face salariul mai mare? Si cand e mai mare deja a si venit mariri de pret? Asa e peste tot in lume? Ma refer la cat dureaza sa se mareasca nu ma plang sau ceva

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de guvern ce decizie ia - au de gand sa urce 200 lei salariu minim si se mai discuta sa se introduca mai multe bonuri de masa pe un card. Inflatia si scumpirile sant interese politice

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe Marius Budăi el se ocupă cu cresteri salarii pensii, este ministru muncii, fugi la pparlament ca il mai prinzi pe hol si intreaba l laughing Ai plecat? Ca daca ajungi tarziu dl Budă(i), are treaba marelaughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Până se măresc. 2. Da. 3. Da. 4 Da.

| cristimihailov a răspuns:

Pai asta este si inflatia nu?
Si va tine in general pana cand economia va produce mai multe bunuri mai competitiv pentru a acoperi diferenta de cerere. In plus se mai aplica si politici monetare sa se poata scoate banii din piata.

Aceste masuri iau un timp pana isi fac efectul, luni ani. In functie de tip, de cat de rapid se doreste, etc.

| RxTx a răspuns:

Nu este adevărat!
Nu este nici o inflație de către oameni incapabili să ofere ceva la schimbul pentru că ei să primească resurse.
Ia nu te mai gândi la salariu bani primiti că să fie cineva sclav pentru o perioada de timp

Ci gândește-te ce pot eu personal să fac interesant să fiu mult peste toți

Este normal oamenii sunt tot mai multi pe planetă

Iar oamenii cumpără totul doar din China
Tu trebuie sa ii poți oferi ceva Chinei de care sa fie interesata că plastice din astea BankNote românești nu îi mai interesează.

Trebuie sa le dai ceva aur pădure metale ceva pentru că ei să îți mai ofere din produsele lor

Tu că și om ce faci in realitate ce produci fizic nu că ești avocat ziarist frizer contabil

Produci tu un șurub
Produci tu un burghiu
Produci tu măcar o bucată de brânză pe care să o dai chinezului pentru că el sa îți mai ofere ceva ție personal

Dar firma la care ești angajat pentru cine prestează servicii?
Pentru alti consumatori care nici ei nu produc nimic ci doar consuma consuma consuma la rândul lor!

Da sa strâns robinetul.pentru marea majoritate a oamenilor care trăiesc degeaba care fac umbră pământului degeaba care doar consuma și nu oferă nimic la schimb pentru viața lor

| Vântulalb a răspuns:

Daca tu te plangi de salar, gandeste-te la pensionarii care nu au vazut o marire de nu mai stiu cati ani. Se vorbeste, dar nu se da nimic. Plus ca ei nici nu au bonuri de masa, tichete de vacanta, al 13-lea salar (pensie), nimic altceva.
Salariile nu pot fi marite atata timp cat nu este productie. Avem multi bugetari care doar consuma, nu produc. Fabrici care sa aduca ceva tarii, nu mai sunt. Cele cateva fabricute sunt cu patroni straini. Patroni care nu au nici un interes sa-i imbogateasca pe romani.
Cum nu avem industrie, agricultura la scara larga, nu avem ce vinde, nu avem cu ce face bani. De unde salarii mari?

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

Punctul de pensie se mareste la începutul fiecărui an. Așa că de ce zici că nu au văzut o mărire de ani de zile. In 2020 sa mărit chiar de 2 ori. Aaaa că pensiile sunt mici și nu permit un trai decent, total de accord, dar asta nu înseamnă că pensiile nu se măresc

| Vântulalb a răspuns (pentru goguPatent):

Serios? La inceputul fiecarui an? Ai vazut tu cupoane de pensie cu marirea de care spui? Eu am pensionari in familie si nu vad asta la ei. Nu, nu sunt asistati. Au 30-38 de ani de munca si nu la spatii verzi.

| goguPatent a răspuns (pentru Vântulalb):

Da, serios la inceputul fiecarui an.
Poftim graficul cu evolutia punctului de pensie.

https://www.cnpp.ro/evolutia-valorii-punctului-de-pensie

Restul comentariilor sunt irelevante.

| Zoltán_Csáki_1972 a răspuns:

Caută un job online.
Î-ți pot arăta unul ca să vezi despre ce este vorba.

| robert32244 a răspuns:

Ne meritam soarta.Cand am afirmat acum cateva luni ca avem inflatie reala 14% un admin idiot de pe TPU mi-a sters postarea.
Acum este undeva la 40%.
Comparati preturile de anul trecut.
Anul trecut bagam motorina cu 5 lei /l azi cu 9 lei si idioata ma intreaba daca am dovezi.

| anonim_4396 explică (pentru robert32244):

Singurul care a inteles intrebarea laughing) noi vorbi de zeci de procente, si unii zic de mariri de 200 lei laughing))) se vede ca nu stie lumea nimic, atunci nu o sa mai ceara, ai o sa ramana salariul asa, asta am scoa din atatea comentariiwinking