| Negrea15 a întrebat:

Cardul de debit(sau contul respectiv) are o limita? O suma maxima care poate fi stocata? Pot fi probleme daca apar sume mari pe cont, fiind persoana fizica nu firma? Ma intereseaza pentru banca Transilvania

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista limita maxima. Pot fi probleme doar daca sumele respective sunt obtinute din activitati ilicite, sumele peste 15.000 de euro sau echivalentul in lei sau alte valute sunt raportate de catre banca si se poate verifica provenienta si indreptatirea de a le primi, conform L.656/2002, cu md. si compl. ulterioare.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cardul de debit este un card legat de contul tau bancar, permitanddu-ti sa cheltui, doar atatia bani cat ai in acel cont.
Cand s-au terminat banii, contul ramane gol, pana il realimentezi cu bani.
Nu exista suma maxima stocata, poti sa ai miliarde daca iti permiti...ca nu exista suma maxima.