| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre  card de debit si  card de credit?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai concret exemplu este cardul de salarii.
Firma la care lucrezi iti vireaza salariul pe card, iar tu poti folosi suma respectiva direct la cumparaturi sau pentru a ridica bani de la un bancomat. In momentul in care suma din contul tau s-a epuizat, nu mai poti plati, nu mai poti scoate bani. Acesta este un card de debit.
In cazul cardurilor de credit, dupa epuizarea sumelor din cont banca iti permite sa mai cheltui, bineinteles pana la o anumita limita si in schimbul unei dobanzi. Practic banca te crediteaza cu acea suma, de unde si denumirea de card de debit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Debit - incasezi
Credit - mai si dai.