| Fernando9Torres a întrebat:

Care e diferența dintre extras de cont și IBAN? Ca sa mi se vireze bani in cont am nevoie de extras sau de IBAN? Întreb pentru ca mi-a zis maica mea ca i-a cerut cineva extras de cont pentru a ii trimite ceva bani? Persoana respectiva nu știu dacă s-a exprimat corect sau nu

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Extrasul de cont este o lista cu toate tranzactiile bancare care s-au facut intr-un cont bancar (ce ai primit si ce ai platit).
Contul IBAN - este un cont bancar cu numere unice.

Pentru a primii bani, trebuie sa dai celui care doreste sa-ti faca plata, nu doar contul IBAN ci si numele tau complet si corect, asa cum este scris in buletin.

| Catrice a răspuns:

IBAN e un fel de cod și extrasul de cont îți arăt ce plăti/retrageri ai făcut tu.

| siriusblack98 a răspuns:

Ca sa iti vireze cineva bani in cont are nevoie doar de IBAN-ul tau care reprezinta numarul de cont. Extrasul de cont este istoricul tranzactiilor (incasari/plati). Extrasul de cont este privat si nu foloseste nimanui decat tie ca administrator al contului.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca pe extrasul de cont apare si iban-ul atunci ii poate da extrasul de cont. Multe persoane nu stiu ce iban au si probabil de aia...