| Ava1231 a întrebat:

Care e diferența dintre salariu si venit?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este diferenta de la general la particular, venit este tot ceea ce obtii din salariu sau orice alte activitati iar salariul este numai venitul obtinut din munca prestata.

| johnnny123 a răspuns:

Toate salariile sunt venituri, dar nu toate veniturile sunt salarii.

| StrongHeart a răspuns:

Un venit poate sa provina si din alte surse, nu doar din salariu.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Salariul este plata pentru un serviciu prestat, venitul poate fi orice sumă de bani care intră în puterea ta (salariu, vânzări, investiții, donații, datorii de către alții, împrumuturi, etc)

| Mopmop a răspuns:

Salariul poate fi saptamanal sau lunar insa venitul e cand o vrea bunul D-zeu. Asta ar fi diferenta
Salariul e ceva sigur venitul nu prea.

| Irinelp a răspuns:

Salariul este suma de bani pe care o primește o persoană angajată cu contract de muncă iar venitul este tot ce are o persoană, de exemplu, mașină, casă.

| Dark7Soul a răspuns:

Ambele îs asemătoare. Salariul îl primești atunci când lucrezi la un anumit job, sau într-o anumită întreprindere, iar venitul îl poți obține din alte lucruri, de exemplu: investițiile, etc.