| mada1996 a întrebat:

Care e diferenta dintre un muncitor calificat si un muncitor necalificat?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum le zice si numele, unul e calificat in ceva (a urmat vreun curs/facultate/scoala) celalalt nu stie sa fac nimic

| AnnaaaMaria a răspuns:

Muncitorul calificat e muncitorul care are un act prin care își dovedește competențele, adică are cursuri în domeniu, facultate etc, iar muncitorul necalificat e cel care nu are.
De exemplu, într-o afacere: muncitor calificat e cineva care are o facultate cum ar fi ASE, iar necalificat e cel pe care l-a „recomandat" talentul. Sper că m-am făcut înțeleasă laughing pupici

| mada1996 explică (pentru AnnaaaMaria):

Daca termini o scoala profesionala insemna ca esti muncitor calificat?

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru mada1996):

În domeniul respectiv, da. Când termini școala profesională ți se oferă un certificat pe baza căruia ești x, deci ești calificat

| elyfel a răspuns:

Scurt:cel calificat are o diploma care atesta ca a urmat niste cursuri in domeniul respectiv pe cand celalat nu are.