| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta intre un card visa electron, visa normal, visa gold, visa platinum si visa infinite? (si ce deosebiri ar fi intre electron si platinum ca dintre astea as avea de ales. Pe langa costul de administrare ca elentron de la bt e moca pe cand un platinum de la bcr e 20 lei pe luna).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Visa electron este pentru săraci. Mai mult card de salariu.

Visa Normal pentru cei săraci, dar cu economii.

Visa gold este pentru cei cu bani dar care își mănâncă de sub unghii.

Visa platinum - card pentru Gigi Becali și Ion Țiriac.

Visa infinite : card pentru parlamentari. Bani fără număr în conturile lor, pensii speciale și toate cele.

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rog de exista sa inteleg o anumita ierarhie... oricum daca zici ca ala electron e asa de prost platinum imi fac la bcr. In momentul de fata pentru infinite nu am vazut persoanl banca romaneasca care sa ofere card infinite. Singurul card visa infinite pe care ti-l poti face din Romania cred ca e acel card metal de la Revolut ( da acela chiar e din categoria infinite putem spune, doar ca nu toti primesc visa unii primesc si mastercard dar tot infinite cum ar veni ca ii metal si ii 55 lei pe luna). Ca avantaje la cardul visa platinum?

| anonim_4396 explică (pentru Razvan1000):

Numai la banca îți poate spune toate aceste informații. Însă după opinia mea este că opțiunea pentru card este exact ca la telefonia mobilă. Un abonament simplu de 10 euro oferă mai puține resurse în comparație cu cel de 30 euro cu mai multe resurse. La fel și cardul Gold sau platinum în comparație cu cel standard. Doar banca emitenta poate oferii aceste informații, eu am pus problema la mișto în răspunsul de mai sus. În general alea standard sunt numai pentru economii și salarii, restul cred ca pentru business și companii. Părerea mea.

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am un fel de business ca sa zicem asa ( am o afacere online cu produse personalizate ). Dar din cate am vazut pe siteul oficial la bcr, cardul lor visa platinum are o gramada de avantaje in plus. Pe langa longurile aeroporturilor...mai ai si asistenta de urgenta asigurate furt, asigurare sanatate, asigurare calatorie si tot felul de chestii din astea care la prima vedere par banale dar pretul nu e mare deloc. Alte banci cum e bt iti da card moca dar te arde la buzunar pe alte comisioane. Bcr iti da in 20 lei/luna ( un pret mic dupa parerea mea avand in vedere beneficiile de asigurari care in mod normal is mult mai scumpe ). La fel si brd ofera tot visa-uri finastea exclusiviste si mai bine dau 20 lei pe un card exclusivist decat sa dau mai mult in timp la bt pe comisioanele lor de conversie valutara si altele care is mai mari ca la amte banci. Bt iti cere bani pana si pentru aplicatia de banking neo bt ( 5lei/luna ) iar daca ai card mastercard sau card business ( la bt mastercard e mai bun ) iti ia bani pana si la retragerea din bancomat 0.1%. Multa lume zice ca bt e gratis dar omite sa se uite in detaliu. Pentru un electron la bt asa ca si card de economii e ok. Sau pentru un card de firma ceva in rest nu

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,

Toate au acelasi tip de securitate electronica, acceptate in toata lumea si aceleasi functionalitati.
Diferentele de la classic la infinite consta in limita de credit, cerinte din ce in ce mai riguroase si alte privilegii sau beneficii.

Mai jos link :
https://www.visa.com.ph/pay-with-visa/find-a-card/credit-cards.html

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce dar multi spun ca electron nu e acceptat de toate pos-urile

| anonim_4396 explică (pentru Razvan1000):

O fi si asta nu zic nu

| Razvan1000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Recent citisem pe net o intamplare a unei persoane care a vrut sa plateasca rezervarea la hotel cu un card electron si nu i-a fost acceptat. ( a trebuit sa se duca sa caute un bancomat sa scoata cash ).