| anonim_4396 a întrebat:

Care e nivelul urmator de contabilitate dupa contabilitatea primara la locul de munca?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Contabil expert

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e pe nivele. Contabilitatea primara se refera in principal la redactarea documentelor, si nu are legătură cu contabilitatea propriu zisa.
Sa luam ca exemplu o firma de producție. Aceasta are de obicei o magazie, care gestioneaza materiile prime. Muncitorii de acolo, desi teoretic sunt simpli manipulanti, fac si contabilitate primara, receptionand materiile prime sosite si eliberandu-le in consum, pe măsură ce producția le cere. Nivelul următor pentru ei ar fi magazionerii, care la randul lor se subordonează unui sef de magazie, care la randul lui poate fi subordonat managerului de logistica, iar acesta managerului general. La fel portarul, casierul, merceologul, facturistii samd, fac contabilitate primară, dar nivelul următor e diferit pentru fiecare in parte.

| laSoledad a răspuns (pentru regis):

Noi vorbeam de evolutia jobului de contabil, care e pe nivele: contabil primar, expert, auditor.

| regis a răspuns (pentru laSoledad):

Pai tocmai, nu exista o astfel de evoluție.
Nu exista "contabil primar", expertul contabil nu este un contabil evoluat, iar auditorul nu are nici o legătură cu meseria asta.

| laSoledad a răspuns (pentru regis):

Toate tin de contabilitate si de evolutia contabilului. La Contabilitate si informatica de gestiune sunt multe cursuri tocmai despre astea.

| regis a răspuns (pentru laSoledad):

Crede-ma ca nu. Contabilul primar cum am spus, nici nu exista, iar expertul contabil, chiar daca denumirea lui contine cuvantul "contabil", este de fapt un economist, care a trecut si printr-o specializare si este membru al CECCAR.

| laSoledad a răspuns (pentru regis):

Nu e cazul sa vinzi castraveti gradinarului. Stiu despre ce e vorba, fiindca asta studiez. Exista o evolutie si in cariera de contabil (economist) la fel ca si-n alte specializari. Si tocmai ca evolutia lui e definita de studiile aprofundate pe care le absolva.

| regis a răspuns (pentru laSoledad):

Daca faci confuzii intre contabil si economist, mai bine te ocupi de castraveți.

| laSoledad a răspuns (pentru regis):

@regis: Daca faci confuzii intre contabil si economist, mai bine te ocupi de castraveți.

@regis: "'expertul contabil, chiar daca denumirea lui contine cuvantul "contabil", este de fapt un economist"
- Te-ai gandit inainte sa arunci raspunsul asta? Te contrazici singur.

Pe diploma de absolvire, la toti scrie ca sunt economisti la baza, ala e domeniul de activitate si pentru finantisti si pentru contabili si pentru cei care termina comertul, servicii si turismul si pentru cei care termina managementul, marketingul, informatica economica. Toti sunt numiti economisti la baza. Insa noi vorbim aici de specializarea terminata - contabilitatea. Daca nu stii exact care sunt fazele din evolutia unui contabil, nu vorbi.

Un contabil primar poate sa inregistreze si sa redacteze el ce-o vrea, insa numai un contabil expert si cu experienta are dreptul sa redacteze bilantul si sa-l inchida, cu propria lui semnatura. Sunt diferente notabile intre diferite stadii in evolutia contabilului si dupa cum am zis, asta tine de nivelul de pregatire teoretica si profesionala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contabilitatea secundară, când aduci banii de salar acasă și soția ți-i ia pe toți.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Buna gluma, insa eu n-o sa fac astfel.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Numai dupa divort! laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Să te văd întabulată pe numele lui, mai vorbim atunci discuții de cabană.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Ei, na! M-ai facut sa rad! De parca eu n-as avea casa mea. Planurile mele n-au loc de un partener in viitorul apropiat.
Iar atunci cand va fi sa ne stabilim la casa noastra, alta va fi randuiala decat cea pe care ai speculat-o.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Ar fi bine să le pui pe viitorul apropiat. Timpul nu se scurge liniar. În fiecare an îți sărbătorești fără să știi data decesului, iar viteza crește treptat spre viteza luminii când
Căi de mii de ani treceau
În tot atâtea clipe.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Planurile mele sunt deja in derulare! Sunt un om care stie singur ce ar fi mai bine pentru el, n-am nevoie de sfaturile expertilor TPU in acest caz.

| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Te felicit în acest caz.
Dar am o întrebare de 1000 de puncte.
Ai planuri pentru următorii 70 de ani?

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Noi vorbeam despre partener, desi ai deviat de la subiectul despre contabilitate. De aceea, am spus ca planurile mele pentru viitorul *apropiat nu includ un partener. Si cu asta am spus tot. Restul e deviere de la subiect. O seara buna!

| laSoledad a răspuns:

@regis: "faci confuzii intre contabil si economist"

@regis: "expertul contabil, chiar daca denumirea lui contine cuvantul "contabil", este de fapt un economist"

Te contrazici singur.

Nu confunda specializarea cu domeniul. Toti contabilii sunt economisti la baza. Asta e domeniul de activitate. Specializarea se numeste contabilitate. Si are stadii diferite de evolutie.