| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre visa, visa electron, maestro, mastercard? Ce fac ele, la ce folosesc? Ce avantaje si dezavantaje au fiecare?

Răspuns Câştigător
| Solon a răspuns:

Visa Electron - card de debit cel mai raspandit unele banci acorda si o linie de credit de cateva salarii eventual asigurare gen x ori suma de pe card in caz de accident sau deces acceptanta destul de buna la comercianti, majoritatea operatiunilor vor fi PIN based - mai rar semnatura(dar nu exclus) costuri mici de intretinere(comision anual)

Visa Classic in general card de credit, dar poate fi si debit in general are si un produs de asigurare atasat cardului (calatorie/medicala/cumparaturi), etc
acceptanta buna la comercianti si pe internet costuri medii de intretinere

Cardurile Maestro sunt întotdeauna carduri de debit, la fel cum se întâmplă, în majoritatea cazurilor, şi cu Visa Electron.
Din acest motiv, apar diferenţe în ceea ce priveşte aria de utilizare acceptată.
Rezervările în anumite hoteluri sau unele plăţi pe internet nu se pot realiza decât cu Visa sau Mastercard

Dacă v-aţi întrebat vreodată de ce nu puteţi face rezervări sau de ce nu puteţi efectua anumite plăţi pe internet cu cardul, răspunsul ţine de tipul de „plastic" pe care îl aveţi.
Cei mai mari operatori de plăţi electronice, adică Visa şi Mastercard, emit pe piaţa din România câte două tipuri de carduri: Visa şi Visa Electron, respectiv, Mastercard şi Maestro.

Diferenţele dintre cele două nu sunt întotdeauna de neglijat.