| Dyalema a întrebat:

Care este diferența între a cumpăra ceva pe persoană fizică și persoană juridică sau firmă?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu la ce te referi cand intrebi care-i dieferena? Cumperi si platesti! Te referi la acte, la garantie, la ce? Cat despre cumparatori ei sunt de mai multe feluri. Persoana fizica este orice persoana ca mine si ca tine. In domeniul lucrativ sunt acele forme de organizare care includ II (intreprindere individuala, PFA (persoana fizica autorizata) si IF (intreprindere familiala) care sunt fara personalitate juridica si cele cu personalitate juridica: Societate în nume colectiv (SNC), Societate în comandită simplă (SCS), Societate pe acţiuni (SA), Societatea în comandită pe acţiuni (SCA) si vestita Societate cu răspundere limitată (SRL).

| Dyalema explică (pentru Salontanul):

Mă referam dacă sunt oarecare beneficii dacă aș cumpăra un calculator de exemplu pe persoană juridică.

| Salontanul a răspuns (pentru Dyalema):

Daca ai firma ta, da. Ai beneficii. Se deconteaza din banii firmei si ai mai putin de platit la taxe si impozite. Dupa doi ani (sa zicem. Nu stiu cum este legea) faci un act de casare si este al tau. Mai mult, dupa primul an poti sa obtii si TVA-ul aferent pretului lui.

| MihaelaDart a răspuns:

Persoana fizica in sens normal este orice persoana. Persoana fizica autorizata este, in sens economic, o firma a unei persoane si care lucreaza singur (fara angajati). Persoana juridica este este un colectiv de oameni uniti prin interese economice sau de alta natura (firma cu mai multi angajati) si supusi unor legi.

| Simpatic a răspuns:

Persona juridica sau "firma" este unul si acelasi lucru, de fapt cuvantul firma reprezinta denumirea societatii comerciale respective, un substantiv folosit gresit chiar si de avocati si juristi in general, ca multe alte cuvinte care ne-au ramas intiparite gresit in minte printre care ma duc sa fac un xerox, cand xerox este denumirea unei societati care a inventat un tip de fotocopiator...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ești persoana fizica platesti din bănuțul tau, daca esti persoana juridica / firma platesti din banii firmei pe care eventual ii poti scadea din impozit

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca persoana fizica nu ai nevoie sa dovedești nimănui ceea ce ai cumpărat. Ca persoana juridica sau firma trebuie sa ai documente pe ceea ce ai cumpărat ca sa poți justifica banii cheltuiți.

| acerr a răspuns:

Pers fizica sunt eu ..adica nu am srl... dar persoana juridica, srl nu iti poti cumpara chestii de pe ebay, sau aliexpres pentru ca este contul firmei