| SasukeCS2 a întrebat:

Care este diferenta intre card de credit si card de debit?

Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

La debit iei ce bagi pe el, la credit poti sa iei in avans si apoi sa platesti (in limita unui plafon etc)

2 răspunsuri:
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut : Cardul de credit permite posesorului acestuia sa acceseze o limita de credit pusa la dispozitie de catre banca, avand o anumita perioada de gratie in care nu se percepe niciun fel de dobanda pentru tranzactiile la comercianti. Dobanda se plateste numai pentru sumele folosite efectiv in afara perioadei de gratie si pentru sumele retrase de la bancomat. De regula, exista un procent minim din credit ce trebuie rambursat lunar.
In oferta Raiffeisen Bank, cardurile de credit sunt denumite carduri de cumparaturi.

iar cardul de debit
Cardul de debit este acel card bancar ce permite plati sau retrageri de numerar in limita fondurilor proprii depuse in contul tau. In aceasta categorie exista si un caz special, care apare mai ales atunci cand cardul este folosit pentru plata salariului: cardul cu overdraft (descoperit de cont). Posesorul cardului are acces atat la fondurile proprii (salariul virat lunar), cat si la un credit egal cu un anumit procent din salariu. Spre deosebire de cardurile de credit, unde exista perioada de gratie, atunci cand vine vorba de rambursarea sumelor cheltuite, la cardurile de debit cu overdraft platesti dobanda imediat ce ai folosit banii din descoperitul de cont acordat de banca.

| Resurrection a răspuns:

Cardul de debit este acel card bancar ce permite plati sau retrageri de numerar in limita fondurilor proprii depuse in contul tau

Pe cand,

Cardul de credit permite posesorului acestuia sa acceseze o limita de credit pusa la dispozitie de catre banca, avand o anumita perioada de gratie in care nu se percepe niciun fel de dobanda pentru tranzactiile la comercianti. D