| CapDeSfecla a întrebat:

Care este faza cu achizitia unui obiect in rate(sa zicem un xbox)? De ce este mai scump decat daca l-ai cumpara pe loc?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Pentru ca la valoarea sa se adauga dobanzile. La orice plata in rate se platesc dobanzi. E un fel de imprumut din moment ce nu dai toti banii odata.

| CapDeSfecla explică (pentru Iote):

Si totusi majoritatea prefera sa cumpere in rate decat sa economiseasca.

| Iote a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Da, pentru ca nu au toti banii. Platesc cand incaseaza salarul/pensia.
Acum, preturile cresc mai rapid decat poti economisi. Iar daca ai nevoie urgent de obiect (un frigider de exemplu), atunci recurgi la plata in rate.

| CapDeSfecla explică (pentru Iote):

Ma gandeam ca se poate economisii suma aia de bani pe care o dai pe rate.

| CapDeSfecla explică (pentru CapDeSfecla):

Dar intervine acel "urgent". Deci da. nu mai ai timp de economii.

| suntserios a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Daca tie ti se strica frigiderul aștepți 12 luni pana strangi bani de el. Sau daca vrei masina astepti 5 ani oana strangi banii?

| Iote a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Daca poti economisi, e si mai bine.

| Speranta12 a răspuns (pentru CapDeSfecla):

Daca ti se strica laptopul/calculatorul/telefonul si ai nevoie de ele urgent pentru munca/scoala si n-ai economii, sa vezi cum te duci la banca si faci rate ca maine sa ai altul nou.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca plătești dobânda.